Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Posao, kolega, lideri

    77% radnika želi četvorodnevnu radnu nedelju: Zašto je ne uvodi više kompanija?

    Petodnevna radna nedelja je u američkom zakonu već 80 godina, ali većina Amerikanaca želi da pređe na četvorodnevnu radnu nedelju, navodi se u novom izveštaju Bentley-Gallup Business in Society.

    Čak 77 odsto odsto ispitanih američkih radnika je reklo da bi četvorodnevna radna nedelja od 40 sati imala izuzetno ili donekle pozitivan efekat na njihovo blagostanje. Zaposleni su takođe istakli da žele da njihove kompanije daju slobodne dane za mentalno zdravlje (74 odsto), kao i da ukinu obavljanje posla van radnog vremena (73 odsto).

    Neke kompanije, uključujući Amazon, Basecamp, Microsoft i Panasonic, nude opcije četvorodnevne radne nedelje, ali većina kompanija se drži isprobanog petodnevnog modela. Zašto? Stručnjaci tvrde da je to kombinacija niže produktivnosti (iako studije pokazuju da to nije slučaj), problema sa zaposlenima, povećanih troškova i složenih promena u poslovnim operacijama.

    „Prošlo je skoro 100 godina kako imamo petodnevnu radnu nedelju. Mislim da ne možemo da očekujemo da se to promeni preko noći“, rekla je za The Washington Post Džulijet Šor, ekonomista i sociolog na Bostonskom koledžu koja je istraživala četvorodnevnu radnu nedelju.

    Istraživanje, radna nedelja

    Posao, radna nedelja (Unsplash)

    Kratka istorija petodnevne radne nedelje

    Odgovarajući na pritisak sindikata, Henri Ford je bio jedan od prvih poslodavaca koji je standardizovao petodnevnu, 40-časovnu radnu nedelju 1926. Ford je takođe prepoznao da bi smanjenje radnog vremena doprinelo stvaranju uspešne srednje klase.

    U ranim danima industrijske revolucije, Amerikanci su radili u proseku 100 sati nedeljno, šest dana u nedelji. Godine 1938. predsednik Frenklin D. Ruzvelt je doneo Zakon o poštenim radnim standardima, koji je 40-časovnu radnu nedelju učinio državnim zakonom.

    Kako funkcioniše četvorodnevna radna nedelja?

    Ali poslednjih godina mnoge kompanije su usvojile četvorodnevnu radnu nedelju, te je zaposlenima dozvoljeno da rade 10 sati dnevno četiri dana u nedelji, umesto osam, pet dana u nedelji. Plata je ostala ista, ali se raspored promenio. Radnici su dobili priliku da uživaju u dodatnom slobodnom danu svake nedelje.

    Četvorodnevne radne nedelje su popularne među milenijalcima i generacijom Z, koji daju veliku vrednost ravnoteži između posla i privatnog života. U stvari, 92 odsto mladih kaže da bi radili duže u zamenu za četvorodnevnu radnu nedelju, prema Bankrate istraživanju.

    Posao, zaposleni, radna nedelja

    Zaposleni, radna nedelja (Freepik)

    Prošle godine, više od 33 kompanije u Velikoj Britaniji organizovale su probni rad u trajanju od četiri dana u radnoj nedelji tokom šest meseci. Nakon toga, većina kompanija je rekla da se neće vraćati na petodnevnu radnu sedmicu, navodeći da su produktivnost i zadovoljstvo zaposlenih porasli.

    Sporo se usvaja

    Uprkos entuzijazmu koji mnogi zaposleni osećaju zbog četvorodnevne radne nedelje, njihovi poslodavci nisu toliko oduševljeni. Samo 15 odsto američkih radnika je reklo da njihove kompanije nude četvorodnevne nedelje, prema istraživanju ADP-a iz 2023.

    Promena je teška, posebno u nestabilnoj ekonomiji u kojoj kompanije ne žele da rizikuju, piše Entrepreneur. Ali industrijski analitičari kažu da na kraju, što više radnika traži četvorodnevne radne nedelje, to će se šefovi više povinovati njihovoj volji. Sve je stvar ponude i potražnje, o čemu kompanije sve znaju.

    „Kada neke kompanije počnu da nude četvorodnevne radne nedelje i kada mnogi radnici počnu da se prijavljuju za te pozicije, to bi moglo da stvori veći pritisak na kompanije da uvedu ovu netradicionalnu pogodnost“, rekla je Sara Foster, analitičar Bankrate-a za CNBC.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels, Unsplash, Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE