carina, Tramp

Pogledajte šta će drastično poskupeti zbog Trampovih carina

Predsednik SAD Donald Tramp u sredu je pokrenuo sveobuhvatan trgovinski rat uvođenjem carina koje stupaju na snagu gotovo odmah. Američki potrošači i kompanije suočiće se sa značajnim povećanjem troškova.

Po prvi put od Trampovog povratka u Belu kuću, pitanje više nije da li će nešto poskupeti zbog carina, već kada. A odgovor na pitanje šta će poskupeti jeste – gotovo sve.

Ako se Trampove najave sprovedu bez izuzetaka, a sam predsednik kaže da nema prostora za pregovore, samo određeni proizvodi iz Meksika i Kanade mogli bi izbeći carine. Sva ostala roba biće oporezovana carinom od najmanje 10%, dok će čak 60 zemalja, označenih kao „najveći prestupnici“ po pitanju trgovinskih barijera, biti pogođeno znatno višim stopama, piše CNN.

Tramp uveo carinu i nenaseljenom ostrvu, vojnoj bazi SAD i napuštenom naselju kitolovaca

Na vrhu te liste nalazi se Kina. Od 9. aprila, SAD uvode carinu od 54% na gotovo sve proizvode iz Kine, a stopa raste na 79% za zemlje koje kupuju naftu iz Venecuele, što između ostalog i Kina čini.

Od 2. maja, ova carina od 54% primenjivaće se i na male pošiljke (do 800 dolara) iz Kine i Hongkonga, što pogađa popularne platforme poput Shein-a, Temu-a i AliExpress-a. Prema proceni nezavisne organizacije Tax Foundation, prosečno američko domaćinstvo platiće godišnje oko 2.100 dolara više zbog novih carina.

Ko su „najgori prestupnici“

SAD su prošle godine uvezle robu iz Kine u vrednosti od 439 milijardi dolara, što je drugo mesto odmah iza Meksika. Među drugim zemljama koje su teško pogođene su Vijetnam (carina 46%) i Tajvan (32%).

Tramp objavio trgovinski rat celom svetu: Evo kako je prošla Srbija

Pošto carine predstavljaju dodatni porez na uvoznu robu, američke firme će prve osetiti teret. Međutim, krajnji potrošači će, u većini slučajeva, biti ti koji će platiti više, jer će trošak neminovno biti prebačen na njih.

Čak i kada se proizvodnja prebaci u SAD, gde su carine „nula“, troškovi proizvodnje su znatno viši, što opet vodi ka višim cenama.

Najugroženiji sektori

Elektronika: Kina, Vijetnam i Tajvan su prošle godine isporučili SAD laptopove i tablete u vrednosti od 47,2 milijarde dolara. Cene gotovo svih uređaja, od pametnih telefona i monitora, do medicinskih aparata, ruterâ i LED sijalica, verovatno će rasti, posebno zbog oslanjanja na tajvanske čipove.

Obuća: Kina i Vijetnam su prošle godine izvezli obuću u vrednosti od 18,5 milijardi dolara, gotovo 70% ukupnog američkog uvoza.

Igračke: Više od tri četvrtine igračaka na američkom tržištu proizvedeno je u Kini. Novi talas carina mogao bi da poveća cene za najmanje 30%, upozoravaju iz Asocijacije proizvođača igračaka.

Odeća: Kina i Vijetnam su najveći izvoznici garderobe u SAD, sa po 14 milijardi dolara godišnjeg izvoza. Dodatno, druge zemlje poput Bangladeša, Indije, Indonezije i Kambodže takođe su pogođene carinama od 26% do 49%. Prema Američkoj modnoj asocijaciji, Trampove carine imaće snažan uticaj na celu industriju.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife/K. J.

Foto: Unsplash

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE