Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Novi zakon u Francuskoj: Ilegalno je slati zaposlenima mejlove nakon radnog vremena

    Znate i sami da ništa tako ne može da pokvari opušteni vikend ili odmor kao mejl od šefa, klijenta ili kolege. Čak i da ništa ne može ili ne mora da se uradi do ponedeljka, neželjeni „uljez“ sa posla može da pokvari zabavu i odmor. Zemlja, koja je do sada bila poznata po tome što daje svojim zaposlenima godišnje 30 dana odmora, postala je još „poželjnija“ zbog svog novog zakona – „pravo na isključivanje“.

    U Francuskoj, ako ste kompanija koja ima 50 zaposlenih ili više, ne možete da šaljete mejl zaposlenima nakon radnog vremena. Amandman je došao kao posledica brojnih studija koje su pokazale da je u digitalnom dobu za zaposlene postalo teško da se distanciraju od posla i kada je njihovo radno vreme prošlo. Ovaj novi zakon omogućava ljudima da imaju svoje potpuno slobodno vreme , piše sajt Good.is.

    Sve ove studije pokazale su da danas postoji mnogo više stresa povezanog sa poslom, i taj stres je konstantan,“ rekao je za BBC Benoa Hamon ispred Narodne skupštine Francuske. „Zaposleni fizički napuštaju kancelariju, ali ne napuštaju svoj posao. Ostaju „zakačeni“ nekom vrstom elektronskog povodca, kao pas. Poruke, mejlovi – oni kolonizuju život pojedinca do tačke gde će se on ili ona na kraju slomiti.

    [preporucene_vesti ids=“113358″]

    Novi zakon predviđa da kompanije poštuju politiku kojom se ograničava „prelivanje“ rada u privatne život zaposlenih. Ipak treba napomenuti:

    Ne postoje kazne za firme koje krše amandman, već bi kompanije trebalo da uspostave „povelje dobrog vladanja“ koje određuju vreme tokom kog su zaposleni slobodni, odnosno ne moraju da budu digitalno povezani za svoja radna mesta.

    Ovo „pravo na isključivanje“ usvojeno je kao deo kontroverznog francuskog zakona o radu koji će, kako neki kažu, oslabiti sindikate i povećati nesigurnost zaposlenih. Pravo na „digitalno isključivanje“ bilo je deo zakona koji je viđen kao omiljen od strane francuske javnosti.
    Iz svega se može zaključiti da zakon više može da „podstakne“ a manje da kažnjava, kako i sam Huffington Post piše.

    Izvor: BIZLife

    Piše: N.V.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE