NIS proizvodi struju za sebe, ali i za prodaju
Naftna industrija Srbije nastavlja s inovativnim projektima u okviru bloka energetika razvija, posebno u oblasti kogeneracije odnosno proivodnje električne i topotlne erngije iz gasa. Mini elektrane NIS-a koriste gas lošeg kvaliteta koji zbog visokog stepena ugljen dioksida i azota do sada nije bio korišćen.
Toplotna energija dobijena na ovaj način se koristi za rad naftnih i gasnih polja, čime je povećana efikasnost poslovanja kompanije, dok se električna energija isporučuje eksternim potrošačima ili koristi za sopstvene potrebe.
Time je NIS, uz Elektroprivredu Srbije, postao jedini proizvođač u Srbiji, koji električnu energiju isporučuje na slobodnom tržištu. Kompanija je od 2013. godine pustila u rad 13 malih elektrana na svojim naftno-gasnim poljima, čija je ukupna snaga 11,6 megavata, što je dovoljno za snabdevanje strujom u proseku 10.000 domaćinstava.
Kao društveno-odgovorna kompanija, NIS je prepoznao značaj ovog projekta.
Među inovacijama NIS-a, je i projekat za pripremu gasa za transport -aminsko postrojenje. Rad ovog savremenog postrojenja omogućava povećanje kvaliteta domaćeg prirodnog gasa, izdvajanjem ugljen dioksida i drugih gasnih primesa, dok istovremeno doprinosi i povećanju obima proizvodnje gasa.
Osim pozitivnog biznis efekta, ovaj projekat ima i značajnu ekološku komponentu, jer je tehnologija koja se koristi u aminskom postrojenju ekološki najbezbednijih.
Postrojenje u Elemiru je prvo postrojenje u Evropi, a kompanija NIS je uložila više od 30 miliona evra u projekat njegove izgradnje.
NIS je na ovogodišnjem Sajmu energetike predstavila projekat izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadne vode u Novom Miloševu, značajan ekološki projekat, koji će doprineti zaštiti životne sredine.
Time je potvrđeno da ova naftna kompanija u svim segmentima poslovanja pridaje veliki značaj zaštiti životne sredine i kontinuirano primenjuje najsavremenija tehnološka rešenja kakvo je i postrojenje u Novom Miloševu.
Investicija je vredna oko 122 miliona dinara, a početak rada očekuje u decembru 2016. godine.
Izgradnjom ovog postrojenja, za koje NIS poseduje sve neophodne dozvole, ostvariće se pozitivan efekat na životnu sredinu. Maksimalni projektovani kapacitet je 114 kubnih metara prečišćene vode na dan, a kontrola kvaliteta vode vršiće se u svim fazama prečišćavanja. Kao društveno odgovorna kompanija, NIS teži racionalnom korišćenju prirodnih resursa i eliminisanju negativnog uticaja na životnu sredinu. Zaštita životne sredine jedan je od glavnih prioriteta i integralni deo strategije efikasnog upravljanja kompanijom.
Izvor: BIZLife
Piše: Jelena Stojanović