„Neizlečivi“ jaz: Kratka priča o milijarderima i beskućnicima

Nejednakost, društveno-ekonomska pošast protiv koje se ceo svet „bori“ ali nikako da se napravi bilo kakav pomak, odnosno iskorak u smanjenju jaza između bogatih i siromašnih. Šta više, porast broja milijardera i beskućnika u Sjedinjenim Državama ukazuje da se ovaj fenomen samo dodatno pogoršava.

Ako bi hteli da sublimiramo godinu iza nas na ekonomskom planu, možda bi adekvatan bio američki primer milijardera i beskućnika.

Naime, prema nedavnim odvojenim izveštajima, u Sjedinjenim Američkim Državama je bogatstvo multimilijardera zabeležilo rekordan rast, dok je istovremeno, broj beskućnika u zemlji porastao na najviši nivo do sada.

Prema pisanju Financial Timesa, bogatstvo američkih vlasnika privatnog kapitala poraslo je za više od 56 milijardi dolara u 2024. godini, a deonice brojnih kompanija koje drže multimilijarderi dostigle su novi maksimum.

Ukupno, najviši rukovodioci u sedam kompanija primili su ove godine skoro tri milijarde dolara dividendi.

radnici

Broj beskućnika porastao je usled nedostatka pristupačnih stanova, inflacije, kao i stagnirajućeg rasta plata, navodi se u izveštaju i dodaje da su i zdravstvena kriza i prirodne katastrofe uticale na ovu situaciju.

sa druge strane, u izveštaju američkog Ministarstva za stanovanje i urbani razvoj se navodi da je broj američkih beskućnika porastao za 18 odsto na godišnjem nivou.

Broj beskućnika u SAD porastao je na najviši nivo do sada, navodi se u izveštaju američkog Ministarstva za stanovanje i urbani razvoj.

„U januaru 2024. godine 771.480 ljudi u zemlji iskusilo je beskućništvo u jednoj noći. Poređenja radi, u januaru 2023. godine broj beskućnika u SAD premašio je 650.000“, dodaje se u izveštaju.

Siromaštvo, popis

Možda nije uporedivo, ali svakako odražava negativan trend, a to je rast nejednakosti, socijalna boljka na koju mnoge, organizacije, države, vlade, grupacije već godinama i decenijama ukazuju kao gorući problem, ali se očigledno ništa konkretno ne rešava po tom pitanju.

Naprotiv, sve ukazuje da ovaj socijalno-ekonomski fenomen samo dodatno evoluira, a primer iz najjače svetske privrede – Amerike, svakako ide u prilog takvom „evolutivnom“ napretku.

U prevodu, bogati su sve bogatiji, a istovremeno je sve više siromašnih, ili se socijalni status onih sa manjom kupovnom moći dodatno pogoršava. Rešenje nije na vidiku…

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Pixabay, Freepik

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE