Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Radnici, gradilište, građevina (Unsplash)

    Mogućih 100.000 otkaza: Nemačkoj građevini preti talas bankrota

    Gubitak radnih mesta u nemačkoj stambenoj industriji preti da pokrene talas bankrota i ugasi veliki broj radnih mesta, upozorili su predstavnici industrije i sindikata.

    Uz dalji pad stanogradnje naredne godine možemo očekivati talas bankrota i gubitak oko 100.000 radnih mesta, rekao je predsednik udruženja građevinske industrije Wolfgang Schubert-Raab.

    On je za Augsburger Allgemeine rekao da je do septembra odobrena gradnja oko 77.000 stanova, manje nego u prvih osam meseci prošle godine. Osim toga, prisutan je i trend otkazivanja već naručenih projekata.

    Građevinari su sada dodatno zabrinuti zbog novootvorene rupe u nemačkim javnim finansijama, nastavila je Schubert-Rab, zahtevajući od vlade da građevinarima predstavi okvirne uslove za poslovanje u nadolazećim godinama.

    Presuda Ustavnog suda o nezakonitom preusmeravanju novca u državnim fondovima otvorila je minus od 60 milijardi evra u predlogu budžeta za 2024, nekoliko dana pre nego što je trebalo da bude zaključen.

    Građevinari strahuju od urušavanja sektora

    Građevinari strahuju da bi to moglo uticati na njihove subvencije, te da bi dugoročno moglo urušiti celi sektor, rekla je Schubert-Rab.

    Konverzija zemljišta, gradilište, novac (Freepik)

    Predsednik sindikata građevinskih radnika IG BAU Robert Feiger (Feiger) rekao je za isti list da u knjigama narudžbi još ima zaliha, ali da će se one istopiti.

    Sindikat stoga traži „vanredni fond“ od 50 milijardi evra za izgradnju socijalnih stanova, uz još 22 milijarde za finansiranje pristupačnih stanova za one s običnim primanjima, rekao je Feiger.

    Nemačka stanogradnja u recesiji je prvenstveno zbog kombinacije povećanih troškova gradnje i skupljih kredita. Sve je to dramatično poskupelo gradnju, pa se građani ne samo teško odlučuju na investiciju, već i odustaju od projekata.

    Izvor: Seebiz

    Foto: unsplash, Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE