Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    grad

    MEGA TUŽBA protiv Maska zbog „šaljive“ kriptovalute: Investitor traži 258 mlrd. USD

    Investitor u kriptovalutu dodžkoin, izvorno stvorenu iz šale, Kit Džonson, podneo je tužbu od 258 milijardi dolara protiv milijardera Elona Maska i njegovih kompanija Tesla i SpaceX.

    Džonson, koji je izgubio novac nakon ulaganja u dodžkoin, tvrdi da je bio žrtva „kripto piramidalne šeme za dodžkoin“.

    Kriptovaluta dodžkoin nastala je 2013. godine kao onlajn šala. Njegovi tvorci objasnili su da je zamišljen kao ironičan odgovor na dva velika onlajn fenomena: kriptovalute poput bitkoina i onlajn šale o slici psa shiba inu, objavila je francuska novinska agencija AFP.

    Mask je nekoliko puta istakao dodžkoin u svojim objavama na Tviteru i time doprineo da je kriptovaluta, koja je koštala oko 0,5 centi prošlog januara, dostigla oko 7,3 centa prošlog maja. Trenutno, vrednost dodžkoina ponovno je oko 0,5 centi.

    Džonson zahteva da se njegova prijava, podneta njujorškom sudu, definiše kao grupna tužba u ime svih onih koji su pretrpeli gubitke zbog ulaganja u dodžkoin od 2019. godine, navodi AFP.

    Otkako je Mask počeo da promoviše dodžkoin, ulagači u tu kriptovalutu izgubili su oko 86 milijardi dolara, procenjuje Džonson. Zahteva da najbogatiji čovek na svetu vrati ovaj iznos investitorima i istovremeno plati duplo veći iznos kao odštetu, dodatnih 172 milijarde dolara.

    Džonson je uveren da je Mask povećao „svoju cenu, tržišnu vrednost i obim trgovanja“ promocijom dodžkoina. Pritom je uključio Maskove objave na društvenoj mreži Tviter, gde ima više od 98 miliona pratilaca, među kojima je obećao da će SpaceX „doslovno poslati dodžkoin na Mesec“.

    Tužbom je obuhvaćena i Maskova firma Tesla koja prihvata dodžkoin kao sredstvo plaćanja za određene proizvode.

    Tesla

    SpaceX, takođe u vlasništvu Maska, uključen je u tužbu jer je jedan od svojih satelita nazvao po dodžkoinu. Džonson je dodžkoin uporedio s piramidalnom šemom, budući da virtuelna valuta nema unutrašnju vrednost i nije proizvod. Osim toga, nije podržan materijalnim sredstvima, a broj „kovanica“ je neograničen.

    U SAD je u poslednje vreme sve veći broj tužbi ulagača koji se osećaju prevarenim zbog obećanja o kriptovalutama, navodi AFP.

    Izvor: Agencije

    Foto: Beta_AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE