„LUCIFER“ stiže u Srbiju: Kažu da će ovaj toplotni talas biti žešći od prethodnog
Šta smo uživali u prijatnih tridesetak stepeni, uživali smo – od danas temperatura vazduha u Srbiji počeće da raste za po stepen ili dva, i za vikend će dostići 36 stepeni, a sledeće sedmice čak i do 40 stepeni Celzijusa – takozvani toplotni talas Lucifer hvata zalet!
Tropske temperature potrajaće do oko Preobraženja 19. avgusta, ali već oko 17. avgusta, prema trenutnim prognozama, očekuje se blago osveženje, odnosno, kraći predah od toplotnog talasa, koji su Italijani nazvali „Lucifer“, i pod čijim uticajem će biti Balkan.
Šta nas čeka u avgustu
Dakle, pred nama je još jedan intenzivan toplotni talas, a reč je o sistemu koji će potrajati od vikenda pa narednih sedam do deset dana.
Očekuje se da bude toplo kao u julu, ali napominje da postoje izgledi novi toplotni talas bude još topliji talas i da ponegde živa u termometru ode i na više od 40 stepeni, a i pad temperature u drugoj polovini avgusta neće biti drastičan
On će nastati kao posledica snažnog anticklona, odnosno polja visokog vazdušnog pritiska iznad jugoistočne Evrope i našeg područja. Istovremeno, sa severa Afrike stići će vrela vazdušna masa, objašnjava Đorđe Đurić, meteorolog portala Telegraf.
Anticklon nad našim podurčjem ponašaće se kao toplotna kupola, odnosno kao sistem koji će blokirati put sa prodor oblačnih, vlažnih i padavinskih sistema sa Atlantika. Dakle, ovaj sistem predstavljaće „zaštitni bedem“ za prodor ciklona i frontova, pa će vreme sve vreme biti vedro i vrelo, a nebo bez obaka.
Toplotna kupola unutar sebe stvara i silazna strujanja, koja spuštanjem dodatno zagrevaju atmosferu. Ovaj sistem se može nad istim područjem zadržati dosta dugo i skoro da bude stacionirana i nepokretan i samim tim da izazove vrlo intenzivne toplotne talase.
Tokom tih dana atmosfera se ponaša kao „poklopac“, a u zimskom delu godine tada zbog nemogućnosti uzlaznih strujanja i jačih vetrova vazduh postaje veoma zagađen, naročito u maglovitom sloju i u sloju temperaturne inverzije, odnosno u sloju u kome temperatura vazduha raste sa visonom, umesto da opada.
Toplotna kupola može se javiti leti i u drugim krajevima sveta. Pre nekoliko godina ova pojava stacionirala se iznad zapadnih delova Kanade i donela temperature od neverovatnih 50°C, a reč je o području sa klimom karakterističnom kao onom na zapadu Norveške, gde temperature retko prelaze i tokom najvrelijih letnjih dana 30°C. Tada su nastali i razorni požari, koji su progutali ceo grad u jednom danu.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik/Unsplash