Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Policja

    Novi zakon predviđa TRAJNO ODUZIMANJE vozila

    U novom zakonu o bezbednosti saobraćaja naći će se mera privremenog ili trajnog oduzimanja vozila vozačima koji naprave teži saobraćajni prekršaj.

    To je rekao pomoćnik direktorka Agencije za bezbednost saobraćaja Srbije Mirko Koković i dodao da vozilo može da bude oduzeto trajno ili privremeno, pa čak i ako je pozajmljeno.

    „To će ostati u novom zakonu. Privremeno oduzimanje može da traje dve godine. I tu se plaća ležarina. Bitno je da smo ušli u sam taj proces, jer to je nešto što postoji u Evropi i jednostavno postoji trajno oduzimanje. Tako da verujemo da ćemo mi prepisati taj model. To ćemo uskladiti sa evropskom praksom jer ta mera ima jako veliki uticaj“, rekao je Koković.

    Prema njegovim rečima, ta mera deluje preventivno na vozače koji su skloni vožnji, ne samo pod dejstvom alkohola, već i pod dejstvom droga.

    Koković je istakao i da je jedna od novina koja će imati veliki uticaj preventivno na ponašanje vozača pa i putnika u saobraćaju, uvođenje crne kutije, što će proizvođači novih automobila morati da ugrađuju.

    „Od 7. jula sva nova vozila, putnička M1 kategorije i laka teretna vozila, odnosno vozila do 3,5 tone nosivosti, moraće da poseduju crnu kutiju, gde su iskupljeni svi podaci o dužini i brzini vožnje“, rekao je on.

    Ipak, naglašava, iz godine u godinu se smanjuje broj vozača koji voze pod dejstvom alkohola, pre svega jer sada lakše mogu da izgube ne samo vozačku dozvolu, već i vozilo.

    Alkohol i preticanje

    Koković je naglasio i da je u odnosu na pre desetak godina više nego udvostručen broj vozila u Srbiji, a da je broj smrtno stradalih 50 odsto manji, kao i da je vizija Agencije 0 povređenih i stradalih u saobraćaju.

    „Razlog te dobre statistike je savest ali i kombinacija prevencije i represije. Dobri putevi, vozila, promena svesti, represivne mere. Saobraćajna policija otkriva preko 1.400.000 saobraćajnih prekršaja, što znači da dobro rade svoj posao“, rekao je on.

    „Problem je vožnja pod dejstvom alkohola, u svakoj devetoj saobraćajnoj nesreći. U Srbiji je negde oko 15 odsto nastradalih lica bilo pod dejstvom alkohola, odnosno svako 192. lice upravlja pod dejstvom alkohola“, rekao je Koković.

    Osim vožnje pod dejstvom alkohola neki od najčešćih prekršaja su preticanje kolone vozila preko pune linije, nepropuštanje vozila pod pratnjom, vožnja dece kako nije propisana.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

    Izvor: Beta

    Foto: BIZLife, Beta

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE