Lord i kraljevski astronom za BIZLife: „Političari malo obraćaju pažnju na mišljenja stručnjaka“
Jedan od najuglednijih svetskih astronoma i kosmologa, Lord Martin Ris, biće jedan od glavnih govornika na konferenciji o zelenoj tranziciji Sustainable Development Foruma ovog novembra u Beogradu. U ekskluzivnom intervjuu za BIZLife, Lord Ris govori o nastanku čiste i sigurne energije, globalnom severu i jugu, ali i o svom angažovanju u tim promenama.
Lord Martin Ris drži prestižnu poziciju kraljevskog astronoma u Velikoj Britaniji od 1995. godine i poznat po svom pionirskom doprinosu našem razumevanju univerzuma. Njegovi radovi sadrže značajno znanje u oblastima kao što su formiranje galaksija, mlazne erupcije, crne rupe i eksplozije gama zraka, kao i spekulativni aspekti kosmologije, uključujući teoriju multiverzuma i potragu za vanzemaljskim životom.
Trenutno, Lord Ris je posvećen podizanju svesti o egzistencijalnim rizicima koje donose tehnološki napredak i klimatske promene. Aktivno zagovara globalnu saradnju u rešavanju ovih problema, koristeći svoj uticaj i iskustvo da podstakne promene i inovacije koje bi mogle obezbediti sigurniju budućnost za čovečanstvo. Kao jedan od glavnih govornika na SDF konferenciji, Lord Ris će govoriti o globalnim izazovima održive energije i poslovanja.
Hitnost rešavanja energetskih izazova
Lord Ris smatra da ljudi kolektivno ostavljaju sve teži otisak na planeti, što rizikuje nepovratno smanjenje raznovrsnosti prirodnog sveta. „Veliki ekolog E. O. Wilson opisao je masovno izumiranje vrsta kao ‘grešku koju buduće generacije najmanje mogu oprostiti’“, ističe Ris. On naglašava da je najvažniji problem koji treba rešiti proizvodnja energije na ugljenično neutralan način, kako bi svet mogao da nastavi ekonomski razvoj bez dodatnog doprinosa globalnom zagrevanju i riziku od katastrofalnih prekretnica.
Lord Ris naglašava da su sada razvijene zemlje globalnog severa te koje najviše doprinose globalnom zagrevanju. Kako kaže, stabilan svet zahteva smanjenje ogromnog jaza u ekonomskom razvoju između „globalnog severa“ i „globalnog juga“. „Posebno populacija Afrike – deo sveta gde su stope nataliteta i dalje visoke – mogla bi da naraste na tri ili četiri milijarde do kraja veka,“ kaže Ris.
Čak i ako globalni sever uspe u svojoj deklarisanoj nameri da se kreće ka neto nuli do sredine veka, to neće koristiti svetu ako globalni jug emituje znatno više energije nego danas sagorevajući fosilna goriva.
Ključno je osigurati da zemlje globalnog juga mogu direktno preći na čistu energiju, baš kao što su prešle na pametne telefone bez da su koristili fiksne.
Uloga nauke u borbi protiv klimatskih promena
Lord Ris ističe da se međunarodna saradnja i promene životnog stila širom sveta neće postići bez tehničkih proboja koji čine čistu energiju pristupačnijom siromašnim zemljama.
„Bogatije zemlje moraju osigurati da globalni jug ima resurse za primenu čiste energije na potrebnom nivou,“ objašnjava on.
To će zahtevati ne samo masovne subvencije ili kredite, već i zajednički razvoj i proizvodnju, tako da proces podstiče pojavu tehnološki napredne populacije u tim zemljama. Naravno, postoji i potreba za proizvodnjom više hrane na „održivo intenzivan“ način, bez zadiranja u prirodu, šume, zalihe ribe i slično.
Ulaznice za konferenciju Sustainable Development Forum zvanično u prodaji
Profesionalni i lični ciljevi u održivom razvoju
Lord Ris naglašava da je kao naučnik specijalizovan za astronomiju i svemir angažovan na projektima usmerenim na osiguranje da nove moćne tehnologije korišćene za ljudsku korist budu kontrolisane kako bi se izbegle katastrofalne negativne posledice.
„To može nastati ne samo u nuklearnoj nauci – korišćenoj za bombe i elektrane, već naravno i u biomedicinskim oblastima i u AI,“ kaže Ris.
Dodaje da akademici kao pojedinci imaju malo političke moći, ali mogu uticati na mlađu generaciju i ubediti ljude sa posebnom harizmom ili uticajem da vode kampanje koje će uticati na glasače.
„Političari malo obraćaju pažnju (osim u vanrednim situacijama kao što je pandemija) na mišljenja stručnjaka. Ali ako su ti stručni glasovi pojačani velikom zajednicom glasača, tada će biti konstruktivnog odgovora,“ ističe Ris. On se nada da će ovakav pristup pomoći u izazovu prehranjivanja sveta i obezbeđivanja čiste i sigurne energije.
Uticaj SDF-a na stvarnu politiku i praksu
Lord Ris veruje da forumi poput SDF-a mogu pomoći u širenju svesti o izazovima. „Svest o problemima je naravno ključan i prvi korak ka sticanju komercijalnog finansiranja i političke podrške za ove izazove sa kojima se suočava svet,“ kaže Ris, dodajući da ovakvi skupovi zaslužuju punu podršku.
Lord Ris naglašava da su izazovi održivog razvoja inherentno interdisciplinarni i da su mnogo teži od specijalizovanih tema na koje se akademici obično fokusiraju. „Važno je prepoznati da su ti problemi zaista globalni – ako polovina sveta smanji svoje emisije ugljenika na nulu, a druga polovina nastavi ‘kao i obično’, svi gube i imamo malo šanse za prosperitetan i stabilan svet,“ zaključuje Ris. Interdisciplinarna saradnja donosi jedinstvene uvide i perspektive koje su ključne za postizanje održivog razvoja i sigurnije budućnosti za sve.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/Jelena Đorđević
Foto: Privatna arhiva