Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Koliko su opravdane želje bankarskih klijenata da ih država zaštiti od skoka mesečne rate?

    Piše: Srđan Mrđa, ekonomista

    Krediti vezani za švajcarski franak, bilo da su keš krediti na rok od nekoliko godina ili stambeni krediti na rok od 30 godina, nekada su bili normalna pojava pre svega zbog stabilnosti švajcarske valute i malih dnevnih oscilacija u odnosu na evro. Od svetske ekonomske krize situacija se okrenula. Švajcarac je ojačao skoro pa duplo dok se evro nalazi na približno istom nivou poslednjih godina iako je imao skok sa 70 na preko 110 dinara za period od 2009.do 2015. Koliko su opravdane želje bankarskih klijenata da ih država zaštiti od skoka mesečne rate?

    Uduženje građana okupljenih oko ideje da se svi krediti u švajcarcima konvertuju u evro tako da im se visina mesečne rate vrati na staro, izraženo u dinarima, već godinama traži zaštitu kako od Narodne banke Srbije tako i od Vrhovnog kasacionog suda. Podsećanja radi, Vrhovni sud već je dao svoje mišljenje kada su troškovi naknade kredita u pitanji i nedvosmisleno stao na stranu građana odnosno klijenata kojima su banke bile dužne da vrate novac naplaćen u ove svrhe.

    Pojedine zemlje iz regiona, pre svega Hrvatska, našle su model zaštite klijenata i prelazak sa kredita vezanih za švajcarce na one vezane za evropsku valutu a sav trošak pao je na teret države. Na taj način država je zaštititila korisnike kredita i na neki način preuzela trošak svetske ekonomske krize i jačanje švajcarskog franka u odnosu na ostale svetske valute.

    Poučeni ovim primerom, klijenti u Srbiji s pravom traže i da naša država učini isto kako se ne bi dešavalo da rate vremenom rastu a da se ostatak duga vremenom povećava iako se po svim zakonima matematike mora vremenom smanjivati. Iz Narodne banke više puta su izjavili da su svojevremeno upozoravali klijente da će pre ili kasnije neminovno doći do skoka švajcarske valute. Pojedine banke čak su nudile klijentima da uz određenu naknadu odnosno kursnu razliku između švajcarca i evra, pređu na kredite u evrima. Iako se tada činilo da je to neisplativo, sa ove vremenske distance bilo je daleko povoljnije nego danas.

    Danas imamo situaciju da klijent koji je uzeo stambeni kredit indeksiran u švajcarcima koji je vredeo tada 60-ak dinara dok danas vredi preko 100, za 10 godina ne da nije otplatio deo duga već mu se ostatak duga čak i povećao pre svega zbog skoka kursa švajcarskog franka. Zvuči pomalo nenormalno ali matematički sve je ispravno. Svaki kredit ima kamatu na osnovu koje se računa mesečna rata izražena u toj valuti. Množeći sa kursem dobija se dinarski iznos koji klijent mora da plati svakog meseca banci. Tako je, na primer, rata od 300 švajcaraca pre 10 godina iznosila oko 18000 dinara, dok danas iznosi preko 30000 dinara kada se pomnoži sa kursem. Po istom principu i ostatak duga se povećao.

    Iako će klijenti kriviti banku, banka apsolutno nema veze sa skokom cene rate. Unapred definisana pravila i uticaj kursa jasno su navedena u ugovorima o kreditu. Jedino čemu se građani mogu nadati jeste pomoć države koja bi izvršila konverziju u evre tako da ta rata bude na približno sličnom dinarskom nivou kao pre 10 godina. Troškove naravno trebalo bi da snosi država kao što je to slučaj u nekim državama u okruženju.

    Ipak ostaju pitanja: šta ako i evro za 10 godina ojača u odnosu na druge valute? Šta ako se dinarska rata za nekoliko godina duplira pa imamo istu situaciju kao sa švajcarcima? Da li će i tada država morati da interveniše? Možda je ipak rešenje u čistim dinarskim kreditima. Iako je kamatna stopa nešto veća makar nećete imati glavobolju oko deviznog kursa.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Komentari

    • Marina

      Banke da vrate ono sto su uzele iz svog extra profita. Drzava tu nista nece da bude ostecena kao ni gradjani Srbije. I sve drugo sto se napisete je notorna neistina

    • MARINA

      Zelje su potpuno opravdane. Samo sto mi ne zelimo zastitu od skoka mesecne rate. Mi zelimo NISTAVOST UGOVORA JER ONI JESU NISTAVI. Drzava niti gradjani nikakvu stetu nece snositi. Mi trazimo da se banke odreknu svog extra profita i vrate nam ono sto su uzele. Sve drugo sto se ovde napise je notorna neistina. A vi kao ekonomista treba da napisete kako jeste a ne da se problemi uvijaju u ukrasni papir i stavljaju masne i da se na osnovu misljenja strucnjaka stvara pogresna slika. Dosta je bilo. Mi cekamo stav i nista drugo ne prihvatamo!!!

      • Vladan

        Bravo Marina! Ovako sraman tekst kao da je pisala Dr Cica. Toliko licemerja i vređanja inteligencije korisnika na jednom mestu. Za mene od danas ovaj portal ne postoji. Kao da je indeksiranje u stranoj valuti jedini način da se poredi vrednost. Zbog čega se jednostavno kao pokazatelj ne koristi npr. rast cena na malo, koji koriste mnoge firme u javnom sektoru?! Zašto se ne koristi zvanična državna statistika po kojoj nam ide toliko dobro da jadne banke moraju da se štite od korisnika? I onako su, koliko je meni poznato, svi krediti ispalćeni u domaćoj valuti. Zar je moguće da su državne institucije i visoki službenici, koji su inače u službi naroda, toliko degradirani i nesposobni (ili "možda" korumpirani) da nisu u stanju da zaštite građane i Ustav.

    • Ranko

      Jako zlonameran, naručen tekst. A da bi svi shbatili, pa i sam pisac teksta objasniću na primeru, i sa tačnim i lako proverljivim podacima. Pojavi se 2005 neki Dinkić koji je ni manje ni više nego guverner Narodne banke Srbije, i na sav glas poče hvaliti novu vrstu kredita u chf, jer je bože moj to stara, a samim tim i najsigurnija valuta, bez oscilacija. Još će i džava stati iza toga osiguravši vas od gubitka posla i sl. Ti se drzneš da poželiš da svojoj porodici obezbediš krov nad glavom, i pravac banka. Znači ne kockarnica, kladionica, kazino već banka. Tamo se ipak raspitaš i za evro kredit, a ljubazna službenica te obavesti da nemaš dovoljan prosek plate za taj, ali ima za kredit u chf, a ionako vam je taj mnogo boljo kaže ona. Ok, skupiš gomilu papira, upišeš hipoteku...i platiš jedno dva tri posto za obradu kredita, kao da su obradjivali njivu od trideset hektara, i osiguranje za koje misliš da je tvoje, a tek posle se uveriš da si osigurao banku. Preostale dinare ti isplate po donjem kursu banke, a rate naravno plaćaš po gornjem. Ako kasniš malo, tu je zatezna i do 36.5 % mesečno. Onda već druga treća rata kreće dupla, jer kako zaboga nisi znao da se kamata menja u skladu sa poslovnom politikom banke. Onda taj švajcarac koji nikada nisi ni video ( a nije se ni banka zaduživala njime) a koji je bio 45 dinara, ode na 120. a tebi plata ista ili manja. A izvršitelji u kombinaciji sa bankarima vrebaju kao lešinari. A državu baš briga. A sudove isto baš briga, ili su toliko spori da čekaju da umreš pa da nastave sa tvojim potomcima parničenje. Tako da..razmislite ipak pre nego što napišete ovakvu gomilu gluposti. Ili pitajte prvog do sebe, možda je baš on tako opljačkan. Ima nas dosta takvih.

    • Marko

      Ti si izgleda ekonomista početnik. Ako banka primeni formulu Marža +Libor, jer je to sada i zakonski jedino moguće, dolazimo do toga da bi nama kamata bila drugačija, drastično, i niko ne bi imao problem. Ni banka, bi klijenti ni država. Nego si ti izgleda bot.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE