Ko je vijetnamska tajkunka koja je proneverila milijarde, a sada joj je potvrđena SMRTNA KAZNA
Drugostepeni sud u Vijetnamu potvrdio je u utorak smrtnu kaznu preduzetnici za nekretnine Truong Mi Lan nakon što je odbio njenu žalbu na presudu za proneveru i podmićivanje u izuzetno eksponiranom slučaju prevare vrednom 12 milijardi dolara.
Lan, predsednica kompanije za razvoj nekretnina Van Thinh Phat Holdings Group, osuđena je na smrtnu kaznu u aprilu zbog svoje uloge u najvećem slučaju finansijske prevare u istoriji Vijetnama.
Viši narodni sud u Ho Ši Minu ocenio je da nema osnova za smanjenje njene kazne, prenosi internet portal VnExpress. Ako Lan uspe da vrati tri četvrtine proneverenog novca dok čeka izvršenje smrtne kazne, postoji mogućnost da joj kazna bude preinačena u doživotni zatvor, navodi se u izveštaju.
Ona je jedna od najpoznatijih osoba osuđenih u višegodišnjoj borbi protiv korupcije u ovoj komunističkoj zemlji.
„Posledice koje je Lan izazvala su bez presedana u istoriji sudskih procesa, dok je suma proneverenog novca izuzetno velika i nenadoknadiva,“ istaklo je tužilaštvo tokom žalbenog ročišta. „Njeni postupci uticali su na mnoge aspekte društva, finansijsko tržište i ekonomiju,“ navodi se dalje.
Državni mediji su preneli da je njen advokat ukazao na brojne olakšavajuće okolnosti, uključujući „priznanje krivice, pokazivanje kajanja i povraćaj dela proneverenog novca,“ ali su tužioci ocenili da to nije dovoljno. Lan ima pravo da zatraži reviziju presude.
Država spašava SCB milijardama dolara
Njeno hapšenje 2022. godine izazvalo je paniku među klijentima jedne od najvećih privatnih banaka u zemlji po depozitima, Saigon Joint Stock Commercial Bank (SCB), koja je bila u središtu prevare i pod kontrolom koju je Lan ostvarivala preko posrednika. Vijetnamska centralna banka je do aprila ubrizgala 24 milijarde dolara kroz „specijalne zajmove“ kako bi spasila SCB.
Osim smrtne kazne, Lan je u odvojenom suđenju u oktobru osuđena i na doživotni zatvor, nakon što je proglašena krivom za sticanje imovine prevarom, pranje novca i nezakonit prekogranični transfer novca.
Kako prenosi BBC, sud je u aprilu utvrdio da je Truong Mi Lan tajno kontrolisala Saigon Commercial Bank, petu najveću banku u zemlji, i koristila mrežu firmi-posrednika za podizanje zajmova i gotovine više od deset godina, čime je ukupno prisvojeno 44 milijarde dolara.
Tužilaštvo tvrdi da je 27 milijardi dolara nezakonito prisvojeno, dok je 12 milijardi dolara klasifikovano kao pronevera, što je najteži finansijski zločin zbog kojeg je osuđena na smrtnu kaznu. Ova presuda je retka i šokantna – Lan je jedna od malobrojnih žena u Vijetnamu koje su osuđene na smrtnu kaznu zbog ovakvog kriminala.
Tokom suđenja Truong Mi Lan je povremeno pokazivala prkos, ali se njen stav promenio. Na ročištima povodom žalbe na presudu pokazivala je više kajanja. Izjavila je da oseća sramotu jer je postala teret za državu i da joj je jedina misao da vrati ono što je uzela.
Kako je počela Truong Mi Lan?
Lan je rođena u kinesko-vijetnamskoj porodici u Ho Ši Minu. Karijeru je započela prodajom kozmetike na pijaci zajedno sa svojom majkom. Počela je da kupuje zemljište i nekretnine nakon što je Komunistička partija uvela ekonomske reforme 1986. godine. Do devedesetih godina prošlog veka posedovala je veliki broj hotela i restorana.
Kada je osuđena u aprilu, bila je predsednica istaknute kompanije za nekretnine Van Thinh Phat Group. Ovo je bio dramatičan trenutak u kampanji protiv korupcije nazvanoj „Goruća peć“, koju je vodio tadašnji generalni sekretar Komunističke partije, Ngujen Fu Trong.
Svi preostali optuženi, njih 85, takođe su osuđeni. Četvoro je dobilo doživotne zatvorske kazne, dok su ostali, uključujući Laninog muža i nećaku, dobili zatvorske kazne u rasponu od 20 godina do tri godine uslovno.
Tužilaštvo je ocenilo da su njeni zločini „ogromni i bez presedana.“
Truong Mi Lanini advokati navode da ona radi što je brže moguće kako bi prikupila potrebnih 9 milijardi dolara. Međutim, prodaja njene imovine pokazala se težom nego što se očekivalo.
Neki od tih objekata su luksuzne nekretnine u Ho Ši Minu i, teoretski, mogle bi biti brzo prodate. Ostatak imovine nalazi se u akcijama ili udelima u drugim kompanijama ili nekretninskim projektima.
Prema informacijama koje je dobio BBC, tajkunka pokušava da pozajmi novac i od prijatelja kako bi prikupila dovoljnu količinu sredstava za izbegavanje smrtne kazne.
Vijetnam tretira smrtnu kaznu kao državnu tajnu. Vlada ne objavljuje broj osoba osuđenih na smrt. Međutim, organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava tvrde da ih ima više od 1000 i da je Vijetnam među državama s najvećim brojem izvršenih smrtnih kazni na svetu.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Tran Quynh/VNExpress via AP/Freepik