Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    SAVETI PRED LETOVANJE: Kako potrošiti manje i šta je važno znati?

    Iako je u trenucima opuštanja teško obuzdati nagone za kupovinom, ponekad je važno „stati na loptu“ i ne prepustiti se stihiji.

    Za mnoge je godišnji odmor vreme u kojem potroše više novca nego što bi želeli. Iako je u trenucima opuštanja teško obuzdati nagone za kupovinom, ponekad je važno „stati na loptu“.

    Ovo su neki od načina kako i na godišnjem odmoru možete da uštedite:

    1. Alternativni pravci u saobraćaju
    Želite li da uštedite na putarini, na more se uputite starim putevima umesto autoputem.

    2. Izbjegavajte skupe restorane i kafiće
    Dobro je poznato kako su u mnogim ugostiteljskim objektima na moru cene previsoke. Stoga birajte jeftinije, ali kvalitetne opcije.

    3. Ne iznajmljujte ležajeve i suncobrane na plaži
    Na plažu valja doći dobro pripremljen. Predlažemo da suncobrane i manje ležajeve ponesete sa sobom kako ne bi nepotrebno trošili novac.

    4. Ponesite hranu i piće sa sobom
    Mnogi trgovački lanci na moru imaju „podebljane“ cene. Stoga nije loše poneti najvažnije namirnice sa sobom.

    5. Ne kupujte na štandovima
    Iako vam se u prvi mah čini da se na štandovima ne može puno potrošiti, malo po malo, vaš novčanik je sve tanji.

    PUTOVANJE U SOPSTVENOM ARANŽMANU

    Oni koji u svom aranžmanu automobilom kreću na more, moraju da misle o svemu. Putarinama, gorivu, međunarodnim dozvolama, ovlašćenjima, zelenom kartonu, dodatnoj opremi u automobilu.

    Pravila su svuda slična, ali postoje male razlike koje bi svako pre nego što krene na put trebalo da zna. Na primer, kada se ide za Grčku, preko Makedonije, obavezan je zeleni karton. U Grčkoj i Hrvatskoj takva isprava nije potrebna.

    Zeleni karton, kao prepis polise osiguranja, traži se samo u zemljama koje nisu članice EU, dakle u BiH i Makedoniji. Vadi se u osiguravajućoj kući, kao i u svim poslovnicama AMSS.

    Međutim, dok je za Grčku, Crnu Goru i Makedoniju potrebno imati protivpožarni aparat u automobilu, za Hrvatsku nije neophodan. Za vožnju kroz Hrvatsku kao i za Crnu Goru nije potrebna ni međunarodna dozvola.

    Putno zdravstveno osiguranje nije neophodno ni za jednu od ovih zemalja, kao ni članstvo u AMSS, ali je i jedno i drugo i te kako poželjno ukoliko želite da na miru uživate u godišnjem odmoru.

    MAKEDONIJA
    Od Beograda do Niša putarina košta 730 dinara, a nešto malo manje od pet evra za istu stvar treba izdvojiti u Makedoniji. Za Makedoniju (kao i za BiH) je potreban „zeleni karton“, a gorivo je za nijansu, naročito dizel, jeftinije nego u Srbiji.

    Napomena koja važi za sve zemlje, jeste da svako ko vozi tuđi automobil mora imati ovlašćenje, osim u slučaju da se osoba na čije je ime vozilo nalazi u istom. Što se tiče kazni, idu od 20 do 300 evra, a makedonska policija je i najrigoroznija kada je u pitanju plaćanje.

    GRČKA
    U Grčkoj su kazne veoma oštre, od 40 evra za prekoračenje brzine do 350 evra za nevezan pojas i čak 700 evra za preticanje preko pune linije i prolazak kroz crveno svetlo.

    Svetla u Grčkoj ne moraju da budu upaljena, a osim standardne opreme u automobilu, uz PP aparat, svako ko nosi sočiva ili naočare mora da ima rezervne kod sebe.

    Za razliku od makedonske, grčka policija ne zadržava dokumenta kod sebe, ali daje nalog da se kazna plati u roku od 10 dana. Gorivo je skuplje nego u Srbiji.

    CRNA GORA
    Uz obavezne rezervne sijalice, točak, svetleći prsluk, trougao i prvu pomoć, i za Crnu Goru je potrebno imati PP aparat. Međutim, za ulazak u CG umesto pasoša može poslužiti i lična karta, dok deca identitet dokazuju zdravstvenom knjižicom.

    Kazne su od 30 evra za pojas, dok se prolazak kroz crveno svetlo kažnjava sa 70 evra. Cene goriva su u proseku kao u Srbiji, dizel je za nijansu jeftiniji, benzin skuplji.

    HRVATSKA
    Od Beograda do Zagreba stiže sa autoputem za nekoliko sati, a putarina košta nekih 16 evra. Auto-putem se nastavlja i do Splita, Rijeke ili bilo kog drugog grada na obali, a ograničenja su 130 na sat. Kazne su od 66 do 140 evra koliko se kažnjava vožnja pod dejstvom alkohola.

    Toliko o obaveznim stvarima, a za one neobavezne, ali poželjne ne bi bilo loše uputiti se na sajtovima ili u poslovnicama Auto-moto saveza i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

    Izvor: Poslovni.hr

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE