Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kako je Mesijeva čarolija oraspoložila investitore u Buenos Ajresu?

    Neočekivani zaokret u japanskoj monetarnoj politici uzdrmao je finansijska tržišta i doveo do najvećeg porasta jena u posljednjih stotinu godina, a u Buenos Ajresu nije bilo veselja samo na ulicama, već i na berzi.

    Banka Japana proširila je raspon u kom se kreću prinosi na dugoročne 10-godišnje državne obveznice. To će omogućiti fluktuaciju prinosa za 50 baznih bodova oko cilja od nula odsto, što je 25 baznih bodova više od prethodnog koridora.

    U utorak je na Tokijskoj berzi Nikkei 225 indeks pao za 2,46 odsto. I ostali berzanski indeksi u regionu (Šangaj, Hong Kong…) te delom i u Evropi (indeks STOXX 600 pao za 0,4 odsto) takođe su dosta izgubili, dok su indeksi u SAD-u završili prilično volatilan dan u zelenoj zoni.

    berza

    berza, pixabay

    Došlo je do velikih pomaka na valutnim tržištima – jen je snažno ojačao pa se za dolar moralo izdvojiti čak manje od 131 jena. Reč je o jednodnevnom rastu japanske valute od oko četiri odsto, što je najviše od marta 1995. godine.

    SAD tonu u recesiju

    Wall Street je utorak završio pozitivno nakon što su indeksi u ponedjeljak skliznuli (S&P 500 izgubio je gotovo procenat) budući da je nastavila prevladavati zabrinutost da će FED-ova nemilosrdna kampanja dizanja kamata (kamate su vrlo verovatno premašile pet odsto) zaroniti SAD u recesiju.

    Trenutne prognoze govore da će se u SAD-u sledeće godine BDP smanjiti za 0,3 odsto, 2024. rast će biti nula, a pozitivan rast se očekuje tek 2025. Čak i slavni Bill Gross iz obvezničkog fonda Pimco kaže da se američka privreda približava recesiji.

    No, prognoze analitičara Wall Streeta za berzanske indekse u idućoj godini nisu previše crne: očekuje se da će S&P 500 indeks 2023. završiti na vrednosti nešto iznad 4.000 bodova (to je prosečna prognoza).

    Pobeda na SP donela rast Argentini

    I pogled na Argentinu, u kojoj vlada euforija nakon osvajanja titule na Svetskom prvenstvu u fudbalu. Dobro raspoloženje prelilo se i na tamošnja finansijska tržišta. I cene deonica i obveznica rasle su u ponedeljak i utorak, a analitičari rast pripisuju uspesima argentinske reprezentacije.

    svetsko prvenstvo u fudbalu

    Lionel Mesi (AP Photo/Manu Fernandez)

    Središnji deoničarski indeks (S&P MERVAL Index) u dva dana je porastao četiri odsto, a od početka godine vrednost mu je više nego udvostručena, pa je berza u Buenos Ajresu među najprofitabilnijima u svetu ove godine, ali uzalud kad je godišnja inflacija veća od 90 odsto.

    Inače, istraživanje Univerziteta Surrey u Engleskoj pokazalo je da pobeda na Svetskom prvenstvu potiče privredni rast u zemlji pobednici za najmanje 0,25 procentnih bodova tokom dva uzastopna tromesečja. Neka još neko kaže da fudbal sporedna stvar (iako najvažnija).

    Na šta su sve Argentinci bili spremni da odu na Mundijal?

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta/AP/Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE