Kafa skuplja nego ikada: Ovo je razlog rekordnih cena
Cene kafe na međunarodnim robnim tržištima dostigla je najviši nivo ikada zabeležen, što je podatak koji sigurno neće obradovati ljubitelje ovog napitka.
Cena arabike u zrnu, koja čini većinu globalne proizvodnje kafe, premašila 3,44 dolara za 0,45 kg, nakon što je ove godine skočila više od 80%. Cena zrna robuste u septembru je takođe dostigla najviši nivo. Ovo se dešava u trenutku kada trgovci kafom očekuju smanjenje prinosa nakon što su dva najveća svetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenskim uslovima, dok popularnost kafe nastavlja da raste.
Jedan stručnjak je izjavio za BBC da brendovi kafe razmatraju povećanje cena u narednoj godini. Pržionice ne mogu dugo da apsorbuju rast cena sirovina Iako su velike pržionice kafe poslednjih godina uspevale da apsorbuju povećanje cena kako bi zadržale kupce i svoj tržišni udeo, situacija se menja.
Vinh Nguyen, izvršni direktor kompanije Tuan Loc Commodities, ističe da su mnogi brendovi sada na prekretnici. „Brendovi kao što su JDE Peet (vlasnik brenda Douwe Egberts), Nestlé i drugi do sada su preuzimali trošak viših cena sirovina na sebe“, rekao je Nguyen i dodao: „Ali trenutno su gotovo na ivici. Mnogi od njih razmišljaju o povećanju cena u supermarketima u prvom kvartalu 2025.“, prenosi Indeks.
Italijanski gigant Lavazza saopštio je da je uložio mnogo truda kako bi zaštitio svoj tržišni udeo i izbegao prenose većih troškova na potrošače, ali su ih rastuće cene kafe na kraju primorale na prilagođavanje cena.
Lavazza: Prisiljeni smo da prilagodimo cene
„Kvalitet je za nas najvažniji i uvek je bio kamen temeljac našeg odnosa poverenja s potrošačima“, saopštili su iz kompanije za BBC i dodali: „To za nas znači nastavak suočavanja s veoma visokim troškovima. Stoga smo bili primorani da prilagodimo cene.“
U novembru je jedan od vodećih direktora Nestléa izjavio da se industrija kafe suočava s „teškim vremenima“, priznavši da će njegova kompanija morati da prilagodi cene i veličine pakovanja. „Nismo imuni na cenu kafe, daleko od toga“, rekao je David Reni, šef Nestléovih brendova kafe.
Turska kafa – od sultanove palate, do naše svakodnevice: Sutra je njen dan
Suša i jake kiše
Poslednji rekord cene kafe postavljen je 1977. godine, kada su neobične snežne padavine uništile plantaže u Brazilu. „Zabrinutost zbog prinosa u Brazilu 2025. godine glavni je pokretač rasta cena“, rekao je Ole Hansen, šef robne strategije u Saxo banci. „Brazil je tokom avgusta i septembra pretrpeo najgoru sušu u poslednjih 70 godina, praćenu obilnim kišama u oktobru, što je izazvalo strah da bi cvetanje useva moglo propasti“, dodao je Hansen. Pored Brazila, koji uglavnom proizvodi arabiku, pogođene su i plantaže robuste. Vijetnam, najveći proizvođač robuste, takođe se suočio sa sušom i jakim padavinama, što je dodatno smanjilo zalihe.
Kafa – Druga najtrgovanija roba na svetu
Kafa je druga najtrgovanija roba na svetu po količini, odmah iza sirove nafte, a njena popularnost raste. Na primer, potrošnja u Kini se više nego udvostručila u poslednjih deset godina. „Potražnja za ovim proizvodom ostaje visoka, dok su zalihe kod proizvođača i pržionica na niskim nivoima“, rekla je Fernanda Okada, analitičarka cena kafe iz S&P Global Commodity Insights. „Očekuje se da će rast cena kafe trajati neko vreme“, zaključila je Okada.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash