Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    #BIZkolegijum: Ivan Bjelajac, MVP Workshop (VIDEO)

    Piše: Ivan Bjelajac, CEO, MVP Workshop

    U osnovi svakog bavljenja inovacijama jesu, iskreno verujem, dva osnovna pravila. Prvo pravilo je da je većina novih otkrića omogućena pojavom neke nove tehnologije, a da je brzina kojom se nove tehnologije pojavljuju sve veća i veća. Drugo pravilo je da vremenom i povećanjem lične sigurnosti ne postajemo hrabriji, već da se u inovacije najlakše i najbolje ulazi onda kada su nam resursi ograničeni i kada nemamo mnogo toga da izgubimo.

    U prošlosti je zato bavljenje inovacijama bilo rezervisano samo za one koji su bili najveći pustolovi među nama, jer je vreme između pojave dve nove tehnologije bilo mnogo duže nego danas i biti inovator je bilo nešto između genija i opasnog pustolova.

    Danas je situacija, ipak, mnogo bolja i bezbednija kada je reč o ovom pitanju, jer je svet izuzetno povezan globalno – upravo zahvaljujući tehnologiji i internetu, pa je brzina usvajanja novotarija brža nego ikada u istoriji. Danas svaka inovacija ima ogromno potencijalno tržište, a čak i ako pogrešite i promašite pri pokušaju da zajašete talas jedne nove tehnologije, nova prilika da budete prvi i najbolji u nečemu čeka maltene iza ćoška.

    Međutim, trendovi koje vidimo kod tehnoloških firmi vrlo često su suprotni, u skladu sa drugim pravilom, odnosno onim da se vremenom ne postaje hrabriji. Sve manje tehnoloških giganata ima svoje istraživačke i razvojne centre, a sve više ih se oslanja na konsolidaciju svoje industrije kroz kupovanje manjih inovativnih firmi.

    Rešenja velikih problema koje imamo često su nemoguća bez velike vere i dugoročne investicije u kontinualne inovacije, kao i u razvijanje ekosistema koji ih mogu podržati.

    Iz tog razloga sam danas veliki vernik u „web 3”, jer iza njega stoji jedan potpuno novi koncept bezbednog interneta, gde ste vlasnici sopstvenih podataka, a njima manipulišete pomoću softvera koji su većinom „open-source” i koji u sebi imaju sopstveni globalni monetarni sistem koji omogućava finansiranje njihovog razvoja.

    Pošteno bi bilo reći da je „web 3”, kao i „blockchain”, i dalje u svojim ranim danima, da se i u njemu često dešava da se ljudi izgube u trenutno isplativim poslovnim modelima koji možda ne donose dugoročnu vrednost, ali su pomaci napravljeni na ovom polju u zadnjih desetak godina, praćeni periodom renesanse kriptografije i primenjene matematike, zaista fascinantni, a još više kada uzmemo u obzir ulogu našeg lokalnog ekosistema u tome.

    Srbija se u „web 3” ekosistemu pronašla prilično rano, većinom kroz rudarenje kriptovaluta, da bi od 2017. sve više i više inženjera krenulo da pronalazi svoje primarno zanimanje upravo u razvoju „web 3” tehnologija, zbog čega smo 2019. i 2021. prepoznati među vodećim destinacijama za razvoj ovih tehnologija od strane globalne organizacije Startup Genome. Čak su i lokalni regulatori –donošenjem Zakona o alternativnim investicionim fondovima, Zakona o digitalnoj imovini, promenom zakona o njenom oporezivanju, a i uvedenim poreskim olakšicama za inovativne delatnosti – to uspeli da prepoznaju.

    O uspešnosti našeg „web 3” ekosistema govori i činjenica da su odavde započeti projekti koji danas doživljavaju velike svetske uspehe, kao što su PolygonCelsius NetworkOrigin TrailTenderlyTempus… pa i naš MVP Workshop, kao retka vrsta „venture builder” kompanije koja u svom srcu drži upravo jedan istraživačko razvojni centar kao što je „3327” (3327.io).

    Budući da je znanje moguće steći, da se novac može zaraditi, a da je kukavičluk obično neizlečiv, nadam se da će sve više onih koji veruju da je moguće na talasu novih tehnologija izgraditi jako lep život, čak i iz malih zemalja ili nedovoljno razvijenih tržišta – pronaći sebe u inovativnim delatnostima. Prilike su, svakako, velike, a život samo jedan. 

    Ceo BIZkolegijum pogledajte na LINKU.

    Izvor: BIZLife Magazin

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE