Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    ISTRAŽIVANJE POKAZUJE: Da li su elektronske cigarete štetnije od običnih?

    Veliki broj pušača veruje da je vejping „još gori“ od pušenja cigareta, a samo 20% anketiranih pušača u Americi ima dovoljno informacija o manje štetnim alternativama. To je mali procenat ako se uzme u obzir da u svetu trenutno ima više od milijardu pušača, pokazuju rezultati nedavnog istraživanja.

    Ne postoje bezbedni duvanski proizvodi, ali različiti proizvodi koji sadrže duvan i nikotin nose i različit nivo rizika. Cigarete i ostali duvanski proizvodi koji sagorevaju ubedljivo su najštetniji, dok proizvodi kao što su elektronske cigarete mogu da nose manji rizik i budu alternativno rešenje za odrasle pušače, zaključak je grupe istraživača koji su proučavali kakvu percepciju odrasli pušači imaju o rizicima duvanskih proizvoda.

    Rezultati ovog istraživanja, koje je podržao Centar za kontrolu duvanskih proizvoda pri Američkoj agenciji za hranu i lekove (FDA), pokazuju da veliki broj odraslih pušača u SAD i dalje pogrešno veruje da je vejping štetniji od običnih cigareta. „Svega 20 odsto njih je upoznato sa tim da e-cigarete sadrže manje štetnih materija od cigareta“.

    “Tužno je kad upoznate mnogo stručnjaka koji takođe misle da je vejping ‘još gori’ od cigareta, jer to nije istina”, rekao je Benjamin Toll, ko-autor istraživanja i direktor skrining programa za maligna oboljenja pluća (MUSC Hollings Cancer Center).

    Elektrosnke cigarete (Pixabay)

    „Postoje opcije da se odrasli pušači edukuju o relativnim rizicima duvanskih proizvoda, posebno e-cigareta. Međutim, neophodno je da oni budu zasnovani na činjenicama i naučnim dokazima“, ističe ova grupa autora, čiji je rad objavljen u stručnom časopisu Addiction.

    Na tom putu treba posebno voditi računa da se jasno istakne štetnost duvanskih proizvoda u bilo kom obliku za mlade i sprečiti njihovu upotrebu među ovom populacijom, dok odrasle pušače koji već koriste cigarete treba edukovati o prelasku na dostupne, manje štetne alternative.

    Regulisanje upotrebe i prometa duvanskih i nikotinskih proizvoda varira od jedne do druge države. U SAD Američka agencija za hranu i lekove (FDA) ima autoritet da reguliše proizvodnju, marketing i distribuciju duvanskih proizvoda, sa ciljem da zaštiti javno zdravlje.

    Zahvaljujući strategijama protiv upotrebe cigareta i štetnosti duvanskog dima, brojne zemlje, poput Velike Britanije, Norveške, Švedske, Japana i Novog Zelanda beleže snižavanje stope pušenja koje je podstaknuto upravo smanjenjem štetnosti duvana.

    Britanski premijer Riši Sunak nedavno je označio borbu protiv duvanskog dima kao ključnu za unapređenje zdravstvenog sistema u zemlji. Strategijom „swap to stop“ podstiče se upotreba bezdimnih alternativa kao rešenje za pušače u odnosu na cigarete.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE