Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Intel počinje proizvodnju čipova u Evropi, ulaže MILIJARDE DOLARA

    Intel je objavio da planira da uloži preko 33 milijarde evra (36 milijardi dolara) u podsticanje proizvodnje čipova širom Evropske unije.

    Proizvođač čipova iz Santa Klare rekao je da će izgraditi dve nove fabrike u Madgeburgu u Nemačkoj, kao deo investicije. Fabrike će koristiti najnapredniju tehnologiju proizvodnje čipova kao deo napora da proizvedu čipove širine dva nanometra ili manje.

    Izgradnja bi trebalo da počne u prvoj polovini 2023. godine, a proizvodnja će biti pokrenuta 2027. godine, pod uslovom da ne postoje regulatorni problemi, saopštio je Intel. Rekli su da je Nemačka idealno mesto za uspostavljanje nove mega-lokacije „Silicon Junction” zbog talenta i infrastrukture u ponudi, kao i postojećeg ekosistema dobavljača i kupaca.

    Čipovi, Intel

    U nemačke objekte biće uloženo oko 17 milijardi evra, saopštio je Intel, dodajući da očekuje da će investicija otvoriti 7.000 građevinskih radnih mesta tokom izgradnje i 3.000 stalnih radnih mesta u Intelu.

    Olaf Šolc, nemački kancelar, rekao je u saopštenju da će fabrike pomoći u ponovnom balansiranju globalnih kapaciteta silikona i stvaranju otpornijeg lanca snabdevanja. Oni će biti podržani milijardama evra državne pomoći, navodi se u izveštaju The Financial Times-a.

    Investicije i izvan Nemačke

    Intel se takođe obavezao da će stvoriti novi centar za istraživanje i razvoj i dizajn u Francuskoj, kao i da će investirati u istraživanje i razvoj, proizvodnju i usluge livnice u Irskoj, Italiji, Poljskoj i Španiji.

    Očekuje se da će oko 12 milijardi evra biti uloženo u udvostručenje proizvodnog prostora u fabrici u Lejkslipu u Irskoj, gde se koristi manje najsavremenije tehnologije. Intel je rekao da će potrošiti preko 30 milijardi evra u Irskoj kada proširenje bude završeno.

    U Italiji, Intel je rekao da je „u pregovorima“ o novom „pozadinskom“ proizvodnom pogonu vrednom 4,5 milijardi evra.

    Čip

    Neki tipovi poluprovodnika nedostaju oko dve godine nakon što je pandemija Covid-19 opteretila lance snabdevanja jer je potražnja za elektronikom porasla. Evropa je usred pokušaja da smanji svoje oslanjanje na Aziju i SAD za poluprovodnike, ali osnivanje livnica čipova košta milijarde dolara.

    Intel, jedan od tri velikana u proizvodnji čipova, zajedno sa TSMC -om i Samsungom , rekao je da su investicije deo šireg paketa koji će omogućiti da kompanija investira čak 80 milijardi evra u Evropi u narednoj deceniji.

    Evropska komisija, izvršna ruka EU, objavila je prošlog meseca novi evropski zakon o čipovima koji će omogućiti 15 milijardi evra dodatnih javnih i privatnih investicija do 2030. godine. Ovo je povrh 30 milijardi evra javnih investicija koje su prethodno bile namenjene.

    „Zakon EU o čipovima će ovlastiti privatne kompanije i vlade da rade zajedno na drastičnom unapređenju evropske pozicije u sektoru poluprovodnika“, rekao je izvršni direktor Intela Pat Gelsinger u saopštenju.

    „Ova široka inicijativa će podstaći evropske inovacije u istraživanju i razvoju i dovesti vodeću proizvodnju u region za dobrobit naših kupaca i partnera širom sveta. Posvećeni smo igranju suštinske uloge u oblikovanju digitalne budućnosti Evrope u decenijama koje dolaze”.

    Čipovi, Intel

    Alan Priestlei, analitičar istraživačke firme Gartner, rekao je za CNBC prošle godine da je „zaista velika potražnja“ za Evropu da izgradi autohtonog proizvođača čipova u istoj skali kao Intel, Samsung ili TSMC.

    Dodao je da to „verovatno nije izvodljivo“ jer su ulaganja potrebna za proizvodnju vrhunskih čipova ogromna. Intel takođe ulaže milijarde u svoju matičnu zemlju. Kompanija je prošlog marta objavila da planira da potroši 20 milijardi dolara na dve nove fabrike u Arizoni .

    TSMC takođe postavlja novu fabriku čipova u Arizoni kao deo šire investicije od 100 milijardi dolara koju planira da izvrši u naredne tri godine.

    Izvor: CNBC

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE