Inspekcija u S. Makedoniji ZATVARA prodavnice koje krše odluku o nižim cenama
Državna tržišna inspekcija u Severnoj Makedoniji od protekle srede proverava poštuju li trgovački lanci Vladinu odluku o sniženju cena 25 kategorija osnovnih prehrambenih proizvoda.
Direktor Državne tržišne inspekcije Hrvatske Goran Trajkovski saopštio je da su inspektori krajem protekle nedelje kaznili i zatvorili više lanaca velikih trgovina u skopskim naseljima Čair, Taftalidze, Kisela Voda i Butel, kao i u Strugi. Ovi supermarketi nisu poštovali odluku Vlade o smanjenju cena osnovnih životnih namirnica.
Državna tržišna inspekcija od protekle srede proverava poštuju li trgovački lanci Vladinu odluku o sniženju cena 25 kategorija osnovnih prehrambenih proizvoda, koji bi se trebali prodavati po cenama 10 posto nižim od onih 1. avgusta ove godine.
“Apelujem na sve trgovce, da shvate i prihvate činjenicu u postupanju tržišne inspekcije neće biti kompromisa i selekcije kada su u pitanju interesi građana“, napisao je direktor Državne tržišne inspekcije na svom Facebook profilu, prenosi Nova Makedonija.
Ponavlja kako svi moraju poštovati zakone i odluke Vlade te dodaje kako neće dopustiti da bilo ko manipuliše i obmanjuje građane – potrošače.
Previsoka inflacija
Vlada Severne Makedonije protekle nedelje donela je odluku sličnu onoj koje su donele još neke vlade u regionu zbog ponovnog rasta osnovnih kategorija proizvoda.
Stotine prehrambenih proizvoda do 30. novembra ove godine na tržištu bi trebalo da imaju najmanje 10 posto niže cene nego što su se prodavale 1. avgusta. Građani će ih moći prepoznati po oznaci “garantovana cena”. Prema najavama ministra privrede, popis proizvoda biće proširen sledeće nedelje.
Primenom Odluke o utvrđivanju najviših cena u trgovinama na malo s usvojenom listom proizvoda, prema rečima Bekteshija, ukupna inflacija u prehrambenom sektoru smanjiće se za 4 do 5 posto.
“Neće biti sniženja cena 25 kategorija proizvoda za postojeće, već za cene koje su imale 1. avgusta ove godine. Od 1. avgusta te cene bi trebalo da budu dodatno snižene za najmanje 10 posto. Ako bi od 1. avgusta drastično poskupeli neki od ovih proizvoda, to bi moglo značiti sniženje od 30 do 40 posto“, rekao je ministar privrede Severne Makedonije.
Odlukom Vlade veletrgovci i proizvođači, uključujući uvoznike i distributere, dodatno su obavezni snabdeti tržište najmanje 70 posto količinom istih proizvoda koje su isporučili u avgustu ove godine, prenosi Poslovni.hr.
Razlog ovog pokušaja adminitrativnog ublažavanja rasta cena, dakako, je sve skuplja hrana koja je generator visoke inflacije. U avgustu je u Severnoj Makedoniji zabeležena inflacija od 8,3 posto u odnosu na troškove života pre godinu dana.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash/Freepik