„Inflacija će nam pojesti jedno letovanje“
Srpski ekonomisti saglasni su da ovogodišnja inflacija najviše pogađa one najsiromašnije sa najnižim primanjima i dodaju da direktna novčana pomoć države građanima treba da bude selektivna, a ne linearna.
Standard najsiromašnijih je najugroženiji
Profesor Ekonomskog fakulteta i bivši guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić u „Utisku nedelje“ na TV Nova S kazao je da je čitav niz proizvoda i usluga poskupeo, posebno energenti koji i dalje rastu.
Bivši guverner NBS-a ističe da će životni standard najsiromašnijih biti najpogođeniji jer su oni ti koji troše najviše svojih prihoda na hranu, koja je najviše poskupela.
Govoreći o inflaciji, on smatra da ima prostora da se uradi nešto što su, kako kaže, uradile neke centralne banke u svetu koje su išle u pravcu signaliziranja da svojom monetarnom politikom neće da dozvole rast inflacije u narednom periodu.
Upitan o povećanju minimalca, Dejan Šoškić ocenjuje da je to jedna mera koja može da pomogne nekim kategorijama zaposlenih.
„Takve mere mogu imati posebno smisla još ako se vezuju za nedovoljno razvijena područja, ali tu treba biti obazriv. Tržište je takvo da će po pravilu ako nešto počne da košta suviše mnogo opredeliće se da ono što je skupo manje koristi“. navodi Šoškić.
Samo hrana poskupela 20%
Dušan Nikezić iz Stranke slobode i pravde je naveo da je samo cena hrane poskupela za oko 20 odsto, kao i cena goriva stalno raste.
„Inflacija će nam pojesti jedno letovanje“, ocenio je Nikezić.
On dodaje da trenutno u Srbiji na ivici siromaštva živi više od tri miliona građana i ukazao da je prosečno srpsko domaćinstvo duguje više od 2.000 evra za najkuplje, keš kredite.
„To je jako opasno i dobar je pokazatelj ‘boljeg’ života, a to je rast keš kredita koji su naskuplji. Vi vidite da je svaka druga-treća reklama keš kredit za krečenje, rođendane, ili bake ili deke koji uzimaju kredite da bi unucima kupili bicikl ili čokoladu. Samo u junu je dug za keš kredite povećan za 100 miliona evra, a slično je bilo i u avgustu i septembru kada se kupuje školski pribor. To je dobar indikator kako se živi u Srbiji“, navodi Nikezić.
Profesor Milojko Arsić ističe da su zbog inflacije cene za siromašne porasle za 15 odsto, odnosno da je njihova potrošačka korpa više poskupela od drugih.
„Količina proizvoda koju mogu da kupe je najbolji pokazatelj standarda građana“, ocenjuje Arsić.
On ne očekuje da će se živeti mnogo bolje naredne godine.
Izvor: Nova S
Foto: BIZLife