Zašto se GARAŽA kompanije HP smatra rodnim mestom Silicijumske doline?
HP je svetski lider u oblasti stonih računara, laptopova i štampača, a da li ste znali na koji način je čuveni tehnološki brend dobio ime?
18. avgusta 1947. — pre 76 godina — osnovan je Hewlett-Packard ili HP (sada poznat kao HP Inc.), iako je multinacionalni gigant personalnih računara postojao i ranije od 1939. Već dugi niz decenija, HP je poznato ime u industriji računara, servera preduzeća i štampača. Vodeći svetski proizvođač računara od 2007. do 2013. godine, HP je tokom svoje slavne istorije proizvodio široko cenjene proizvode.
Danas je HP nadaleko poznat po izradi nekih od najboljih laptopova i računara za igre. Iako ste možda svesni HP-ove istorije inovacija i popularnih ličnih računarskih uređaja, ono što bi za vas mogla biti novost je istorija iza imena kompanije.
Rodno mesto Silicijumske doline
HP je rođen u skromnoj garaži u Palo Altu 1939. Ta „HP garaža“ je kasnije postala zvanična istorijska znamenitost Kalifornije i označena kao „rodno mesto Silicijumske doline“. Iako HP nije počeo da razvija poluprovodničke uređaje sve do ranih 1960-ih, startup koji su stvorili u Palo Altu doveo je do brojnih tehnoloških kompanija koje će kasnije učiniti ovo područje svojim domom, kao što su Intel, Nvidia i mnoge druge.
HP-ovi rani dani bili su prilično drugačiji od onoga što će kompanija kasnije postati. Bill Hewlett i David Packard su počeli sa proizvodnjom preciznih audio oscilatora, od kojih su osam prodali Walt Disney Studios-u 1938. godine.
Pre 1990-ih, HP se fokusirao samo na poslovne, istraživačke i univerzitetske korisnike, prodajući naučnu opremu i štampače. Tokom 90-ih godina kompanija je predstavila svoje računare potrošačima i proširila se kroz akvizicije kao što su Apollo Computer i Convek Computer. Jedna od najvećih akvizicija HP-a dogodila se 2002. kada se spojio sa Compak-om. Novi simbol berzanske oznake kombinovanog entiteta postao je HPK da bi uključio logo „K“ koji se vidi na Compak-ovim proizvodima. HP je kasnije preuzeo kompanije kao što su EDS, 3Com i Palm, Inc.
HP je konstantno inovirao i sam kreirao nove i uzbudljive linije proizvoda u svojoj 84-godišnjoj istoriji. U stvari, HP-ov stoni kalkulator iz 1968. godine, HP 9100A, mogao je da obavlja složene matematičke operacije i uskladištene programe na magnetnoj kartici, a u oglašavanju je nazvan „lični računar“, označavajući najraniju upotrebu termina, mnogo pre IBM-a.
Zanimljivo je i da HP i Apple imaju zajedničku istorije. Stivu Džobsu, koji je tada imao 12 godina, Bill Hewlett je ponudio letnji posao u kompaniji jer je bio impresioniran inicijativom dečaka da ga pozove radi delova za frekventni brojač.
Kako je nastalo ime?
Svi znamo šta je HP, ali ne bi svi znali da je kompanija mogla isto tako lako da se zove i „Packard-Hewlett“ umesto „Hewlett-Packard“. Mnogo pre nego što je kompanija osnovana 18. avgusta 1947. godine, dva osnivača su odlučila da bace novčić kako bi odlučili čije će ime biti prvo u imenu preduzeća koje će uskoro postati ikona. I možete pogoditi ko je osvojio to ključno bacanje novčića.
I Bill Hewlett i David Packard studirali su na Univerzitetu Stanford oko 1938-39 i sanjali su da zajedno osnuju kompaniju. Oni su delili pozicije predsednika, generalnog direktora tokom svog mandata u kompaniji. Packard je čak služio i kao zamenik američkog sekretara za odbranu pod Ričardom Niksonom i dobio je Predsedničku medalju slobode 1988.
Izvor: BIZLife
Foto: Wikimedia/Unsplash