Hörmann – inovacije, kvalitet i zaštita životne sredine

Kompanija Hörmann, poznata po inovacijama i kvalitetu, posvećena je zaštiti životne sredine kroz strogu strategiju smanjenja emisija i održivo poslovanje. Kao porodična firma sa tradicijom, Hörmann integriše odgovornost prema zaposlenima i budućim generacijama, s fokusom na ekološki neutralne proizvode i podršku klimatskim projektima. O tome kako se ostvaruju ovi ciljevi i koje izazove kompanija prevazilazi na putu ka održivosti – razgovarali smo sa Bojanom Simovićem, generalnim direktorom kompanije Hörmann Srbija.

  • Koliki je značaj porodične tradicije u kompaniji Hörmann u pogledu odgovornosti prema budućim generacijama?

Kao porodična firma, duboko smo povezani sa zaposlenima i ponašamo se kao porodica pod jednim krovom. Brinemo o onome što radimo i gde živimo. Klimatske promene koje utiču na naše životno okruženje predstavljaju globalni izazov koji možemo samo zajedno da prevaziđemo. Klima Zemlje se oduvek menjala, ali nikada ovakvom brzinom i tako snažno pod uticajem ljudi. Zato podržavamo međunarodne ciljeve i doprinosimo postizanju postavljenog cilja da se globalno zagrevanje ograniči na 1,5 stepeni Celzijusa i već danas stavljamo fokus na neutralnost u emisiji ugljen-dioksida.

  • Možete li našim čitaocima objasniti kako, zapravo, izračunavate karbonski otisak u vašim pogonima i koliko vam te informacije znače u daljim fazama sprovođenja Strategije za zaštitu klime?

Zaštita klime počinje osvešćivanjem o stanju u vašem preduzeću. Od 2019. godine pratimo karbonski otisak kako naših proizvodnih pogona tako i naših proizvoda u skladu sa Protokolom o gasovima sa efektom staklene bašte. Kontrola i proračun povereni su kompaniji ClimatePartner, koja je sertifikovana za ovaj posao. Ključni korak je izračunavanje direktnih i indirektnih emisija gasova sa efektom staklene bašte, koje se dalje konvertuju u ekvivalente ugljen-dioksida. Njihova detaljna analiza nam otkriva kritična mesta i kako da emisiju smanjimo ili potpuno izbegnemo.

Emisije koje ne možemo da smanjimo – kompenzujemo kroz projekte zaštite klime. Trenutno podržavamo različite projekte za izgradnju vetroelektrana i solarnih sistema, uglavnom u Indiji, gde imamo proizvodni pogon. Troškovi kompenzacije koje naše fabrike budžetiraju istovremeno su i podsticaj da više investiraju u smanjenje emisija, kako bi smanjile kasnije troškove kompenzacije.

U praksi se ceo proces odvija kroz tri faze: proračun direktnih i indirektnih emisija, njihovo smanjenje i, na kraju, kompenzacija. Prva faza je proračun direktnih emisija u našim fabrikama i kancelarijama, a koje možemo da kontrolišemo. To su potrošnja goriva našeg voznog parka, emisije ugljen-dioksida iz proizvodnje koje nastaju, na primer, prilikom lakiranja, curenje rashladnih sredstava iz klima-uređaja itd. Zbog efikasnije upotrebe energije i goriva, kao i smanjenja gubitaka toplote, uspeli smo da značajno smanjimo potrošnju energije dugi niz godina.

Indirektne emisije ugljen-dioksida nastaju kada naši dobavljači energije sagorevaju fosilna goriva za proizvodnju struje ili daljinskog grejanja. Prelaskom na potpuno ekološku energiju već danas postižemo cilj – nultu emisiju ugljen-dioksida na gotovo svim našim evropskim lokacijama. Preostale emisije dolaze iz zemalja gde trenutno nije moguće nabaviti ekološku energiju koja odgovara standardima našeg dobavljača.

Indirektne emisije koje nastaju kod naših dobavljača sirovina i poluproizvoda, takođe, uzimamo u obzir. Tu su i emisije koje nastaju pri isporukama proizvoda vozilima koja nisu iz našeg voznog parka, za isporuku robe kupcima, kao i vraćanje otpisanih proizvoda za reciklažu.

Pošto smo utvrdili gde se javljaju emisije gasova sa efektom staklene bašte, definisali smo procedure za njihovo smanjenje. Primer smanjenja emisija je naš štampani materijal. Prešli smo na reciklirani papir kod celokupnog materijala koji se štampa i trudimo se da uštedimo papir gde god je to moguće. Deo materijala sada je dostupan isključivo u digitalnoj verziji. Poslednjih godina uputstva za montažu i rad su ilustrativna, bez štampanog uputstva, čime je smanjena potreba za jezičkim verzijama, budući da naše proizvode distribuiramo širom sveta. Ovim merama godišnje uštedimo više od 30 miliona strana papira, što bi, kada bi se složili jedan na drugi, činilo – verovali ili ne verovali – papir deset puta viši od Ajfelovog tornja!

Na kraju, sve emisije koje nismo uspeli da smanjimo – kompenzujemo kako bismo delovali klimatski svesno i ugljenično neutralno. Apsolutno podržavamo principe i ciljeve održivog razvoja UN koji se primenjuju u klimatskim projektima. Investicije u ove projekte pomažu u zatvaranju finansijskih praznina i omogućavaju napredak u tehnologiji. Na primer, umesto da se grade nove termoelektrane na ugalj, u zemljama u razvoju postavljaju se vetroelektrane ili solarne elektrane. Fokus naših projekata je na obnovljivim izvorima energije, a oni, takođe, doprinose ostvarenju ciljeva održivog razvoja UN.

  • Koje su vam najveće prepreke u sprovođenju Strategije za zaštitu klime i kako ih prevazilazite?

Kako najveći deo našeg karbonskog otiska čine kupljene sirovine, većina tih sirovina trenutno nije dostupna na način koji bi bio ugljenično neutralan, što znači da njihova proizvodnja izaziva emisije. Zato mi preuzimamo odgovornost tokom čitavog procesa proizvodnje – od ulaska sirovine do konačnog proizvoda.

  • Na koji način Hörmann motiviše svoje dobavljače da aktivno učestvuju u naporima za očuvanje životne sredine i smanjenje emisija štetnih gasova?

Postavili smo ambiciozan cilj do 2030. godine da za kupljene proizvode smanjimo emisije gasova za 30 odsto. Da bismo to postigli, očekujemo od naših dobavljača sertifikovane proračune emisije ugljen-dioksida za sve proizvode koje isporučuju, kao i informacije o merama koje su već preduzete ili koje planiraju da preduzmu za smanjenje emisija.

  • Kakvi su planovi kompanije Hörmann za dalji razvoj ekološki neutralnih proizvoda i proširenje primene obnovljivih izvora energije u vašim pogonima?

Težimo direktnom snabdevanju. Trenutno smo u jednoj fabrici pustili u rad fotonaponski sistem koji može da obezbedi energiju za 3000 dvočlanih domaćinstava. Koristimo toplotne pumpe, ali tražimo nove mogućnosti, kao što je naša elektrana na vodonik, koju smo postavili u drugoj fabrici.

Na osnovu pristupa koji se sastoji od izračunavanja, smanjenja i kompenzacije emisije gasova sa efektom staklene bašte, Hörmann od 1. januara 2023. godine nudi sve proizvode za stambenu izgradnju standardno kao ugljenično neutralne. Svi proizvodi za komercijalne objekte dostupni su i kao ugljenično neutralni od 1. juna 2023. godine.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Stefan Simonović/Hörmann

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE