
Hitlerovo letovalište postalo luksuzni raj: Milionski apartmani niču na ruševinama nacizma
Na najvećem nemačkom ostrvu Rigen, u Baltičkom moru, poznatom i veoma posećenom letovalištu, luksuzni apartmani sa zastakljenim balkonima koji gledaju na more doslovno dele zidove sa ostacima nekadašnjeg nacističkog odmarališta, jer su zapravo uređeni unutar njega.
Ovaj kompleks, zamišljen kao letovalište sa 10.000 dvokrevetnih soba, građen je između 1936. i 1939. godine. Predstavlja tipičan primer arhitekture Trećeg Rajha, projektovan od strane Klemensa Kloca, dok je nadzor nad gradnjom imao „Hitlerov arhitekta“ Albert Šper. Ideju je osmislio Robert Laj, vođa nacističkog programa „Snaga kroz radost“ („Kraft durch Freude“), sa konceptom da svaki radnik zaslužuje odmor na plaži.
View this post on Instagram
Svaka soba imala je pogled na more, dva kreveta, ormar i umivaonik, ali zbog skromne kvadrature (2,5 x 5 metara) zajednička kupatila bila su smeštena na svakom spratu, ali bez pogleda na more. Odmaralište je trebalo da ima i zajedničke trpezarije, kao i prostore za kulturna dešavanja, zabavu i sport, piše punkufer.
Odmaralište koje nikada nije proradilo
U gradnji su učestvovale najveće građevinske firme Trećeg Rajha i oko 9.000 radnika – naravno, prisilnih. Početkom rata 1939. godine prebačeni su u fabrike oružja, a Hitlerovo prvo od planiranih pet odmarališta ostalo je prazno. Završeno je osam stambenih blokova, bioskop i pozorište, ali bazeni i festivalska dvorana nikada nisu izgrađeni.
View this post on Instagram
Proći će decenije pre nego što će ovaj gigantski betonski kompleks zaista postati odmaralište, i to ne bez kontroverzi. Tokom rata u Prori su bili smešteni izbeglice iz Hamburga, potom iz Istočne Nemačke, a kada je sovjetska vojska zauzela ostrvo, ovde su bile stacionirane i njihove artiljerijske brigade. Sredinom 1950-ih, nakon osnivanja Narodne armije DDR-a, Prora postaje vojna baza.
Nakon ujedinjenja Nemačke, ovde su privremeno boravili izbeglice iz Hrvatske i BiH, a kasnije je deo kompleksa pretvoren u omladinski hotel. Godine 1994. Prora je proglašena zaštićenim kulturnim dobrom, ali je obnova tekla sporo – blok po blok prodavan je privatnim investitorima.
View this post on Instagram
Nova Prora, letovalište iz nacističkog sna?
Danas je veći deo kompleksa preuređen u luksuzno letovalište sa hotelima i apartmanima, sada pod nazivom Nova Prora. Sobe su spojene, a zajednička kupatila su prošlost.
View this post on Instagram
Ipak, iz Dokumentacionog centra Prora, koji je 2000. godine useljen u jedan od blokova, upozoravaju da se ovom obnovom zapravo ostvaruje Hitlerova originalna ideja, što smatraju opasnim načinom ophođenja prema istoriji.
View this post on Instagram
S druge strane, investitori tvrde da Prora nikada nije imala drugu namenu osim turističke i da obnova ne nosi nikakve negativne konotacije, osim, možda, cene apartmana, koja dostiže i milion i po evra. Ipak, svi oni imaju jednu zajedničku stvar – pogled na more.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/K. J.
Foto: Unsplash