
Grad u Srbiji punih 18 godina bez pijaće vode. A nijedna vlada zbog toga nije pala
Na današnji dan pre 18 godina rešenjem sanitarnog inspektora u Zrenjaninu zabranjena je voda iz gradskog vodovoda za piće i pripremu hrane.
Problem s pijaćom vodom u tom gradu postoji decenijama, a zabrana je izdata 20. januara 2004., zbog nedozvoljene količine arsena.
Today, the prohibition of tab water as drinking water in Zrenjanin, a 100.000 inhabitants town in Vojvodina, attaines full age. 18 years of complete political failiure. 18 years without drinking water. What a sad anniversary. Cheers to that! pic.twitter.com/RU82q5l6tn
— Aleksandra Tomanic (@AleksTomanic) January 20, 2022
Prvo pilot-postrojenje za dobijanje zdrave pijaće vode u Zrenjaninu postavila je firma „Sop” iz slovenačkog mesta Krška, još 1979.godine, piše Politika.
Slovenački „Sop” je te godine dao tehničko rešenje koje nije dobilo saglasnost revizione komisije zbog velikog utroška hemikalija i visokih troškova tehnološkog procesa.
Sledeći pokušaj bio je 1980. i 1981. godine kada je francuski „Degremon” radio analizu vode i postavio pilot-postrojenje čije je rezultate prihvatio Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu, kao optimalan i po tehnologiji i po ekonomskim pokazateljima.
Bila je angažovana i radna organizacija u osnivanju „Fabrika vode”, ali je ugašena 1989, s obrazloženjem da finansijska situacija nije stabilna i da nije vreme za krupne investicije.
Od tada su tehnološka rešenja za prečišćavanje vode postavljali i isprobavali američki „Univerzal akva tehnolodžik”, nemačko-mađarski „Vaterlink”, italijanski „Kaligen”, kanadsko-mađarski „Zenon”, slovački „Energokontrols”, mađarski „Hidrophil – KFT”, nemački „Linde”, uz dva domaća „pilota” – beogradskih Instituta za opštu i fizičku hemiju i „Slapa”.
Tako je upotreba vode iz gradskog vodovoda za piće i pripremu hrane zabranjena u januaru 2004. godine rešenjem sanitarnog inspektora voda u Zrenjaninu, zbog prekomerne količine arsena.
Još 2011. doneta odluka o pokretanju javne nabavke za postrojenje za prečišćavanje vode
Javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija” je krajem 2011. donelo odluku o pokretanju postupka javne nabavke za izgradnju postrojenja za prečišćavanje vode.
Od tri ponude odabran je nemački „VTE Vasertehnik” s kojim je ugovor o izgradnji fabrike vode potpisan 2012. godine.
„Vasertehnik” je predstavio vodu za piće dobijenu u pilot-postrojenju u Zrenjaninu, ali je kasnije nova vlast poništila taj ugovor, a potpisala drugi sa italijanskom kompanijom „Grupo Zilio” za prečišćavanje vode za piće.
Grupa „Zilio” počela je oktobra 2015. godine radove na lokaciji u Zrenjaninu, na gradilištu postrojenja postavljena je kamera da bi svi zainteresovani preko „video-strima” na sajtu grada Zrenjanina, kako je rečeno, mogli uživo da prate napredovanje radova.
U nekoliko navrata isporučivana je voda za koju se tvrdilo da zadovoljava standarde i da se čeka rešenje sanitarne inspekcije kojom se ukida zabrana upotrebe vode za piće iz 2004. godine, međutim, Fabrika je prestala sa radom zbog eksplozije koja se dogodila krajem 2020. godine, a vodosnabdevanje grada preuzelo je preduzeće Vodovod i kanalizacija.
Začarani krug nadležnosti
Gradski čelnici naveli su da je ugovor sa Fabrikom vode raskinut jer investitor nije ispunio obaveze kao i da se traže nova rešenja, dok su iz Fabrike vode tvrdili da su otklonili posledice i nedostatke i da su spremni da isporučuju zdravu pijaću vodu, ali da ih preduzeće Vodovod i kanalizacija sabotira.
Od tada organizovane su dve prodaje te fabrike, a izvršitelj Daragan Nikolić potvrdio je juče novinarima da je ona prodata za 417 miliona dinara firmi „Panonian voter DOO” iz Beograda.
Zrenjaninci su od 2004. godine u više navrata organizovali proteste, performanse, tribine, ali su i dalje primorani da kupuju flaširanu vodu za piće, dok deo stanovnika tog grada, zbog loše materijalne situacije, pije vodu iz gradskog vodovoda sa nedozvoljenom količinom arsena.
Premijerka obećavala: Blizu rešenje za problem pijaće vode
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je krajem prošle godine da Vlada Srbije razgovara sa investitorom o kupovini fabrike vode u Zrenjaninu i da smatra da su blizu dogovora koji bi rešio problem pijaće vode u tom gradu.
Paralelno sa kupovinom-prodajom fabrike vode Vlada hoće da uloži u ceo vodovodni sistem u Zrenjaninu jer su cevi veoma stare.
Brnabić je objasnila da „bismo bez toga mogli da imamo problem, jer iako imamo kvalitetnu vodu pri izlasku iz fabrike, dok dođe do građana neće biti istog kvaliteta, ukoliko ne zamenimo cevi“.
Premijerka je ocenila da je problem sa pijaćom vodom u Zrenjaninu izuzetno teško rešiti, navodeći da gradska uprava nije pitala Vladu kako da reši problem vode, te su ušli u javno-privatno partnerstvo, iako nisu mogli u tom trenutku.
Prema njenim rečima, tada nije postojao dovoljno jasan pravni okvir da vam pročišćavanje vode radi privatni partner, pa smo, kako bismo to omogućili, ušli u hitne izmene zakona i izabrali privatnog partnera.
Brnabić je istakla da taj partner nije pokazao da je sposoban da Zrenjanincima isporuči kvalitetnu pijaću vodu, nakon čega je ta firma bankrotirala, a fabriku za vodu je praktično preuzela komercijalna banka koja je finansirala tu firmu.
Država je, kako je istakla, mogla da kupi fabriku vode, ali to nije bilo rešenje problema jer se ne zna koliko novca treba da se uloži da bi proradila.
„Druga mogućnost je bila da nađemo privatnog partnera koji je spreman da sa bankom nastavi taj projekat i da Zrenjaninci dobiju vodu i to je ono što radimo poslednjih nekoliko meseci. Mislim da smo na pragu dogovora sa jednim investitorom koji ima svetske reference u toj oblasti“, rekla je tada premijerka.
Izvor: BIZLife/Politika/Mediji
Foto: Printscreen