Goriva ima, problem niske ograničene maloprodajne cene
Vlada Srbije pokušaće da reši problem „zamrznute“ maloprodajne cene goriva- evropremijuma 95 i evrodizela kako bi sprečila da pojedine pumpe zbog neisplativosti prodaje ograničavaju količine koje kupuju potrošači, prenosi agencija Beta.
Tih vrsta goriva, kako tvrde u vladi Srbije, a i vlasnici pumpi, ima dovoljno na zalihama, ali problem je nastao što je cena sirove nafte sa oko 90 dolara po barelu skočila na 112-114 dolara, a cene evrodizela i evropremijuma u maloprodaji ograničene su pre tog poskupljenja.
Zbog toga se, trgovcima u maloprodaji, kako su naveli, više ne isplati da te vrste goriva prodaju po ograničenim cenama od 171 dinara za evropremijum BMB 95, i 179 za evrodizel.
Ograničenje cene goriva
Vlada Srbije je 10. februara donela uredbu kojom je na mesec dana ograničila dve vrste goriva evrodizela i evropremijuma na 179 dinara po litru, odnosno 171 dinar po litru.
Nabavna cena evrodizela u veleprodaji je 183 dinara po litru, a oni su dužni da ga prodaju za 179 dinara po litru.
Poštrošači prirodnog gasa u Srbiji ni u narednih dva meseca, iako mu raste cena na svetskim berzama, neće morati da računaju na poskupljenje jer je Vlada Srbije donela uredbu o ograničavanju cena na nivou iz novembra 2021. godine. Ta Uredba je doneta na jučerašnjoj sednici Vlade Srbije i praktično je produženje slične uredbe iz decembra prošle godine koja je važila takodje 60 dana.
Nafte ima u zalihama za dva meseca
Predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica Milan Rakić rekao je da nafte ima na zalihama za sledeća dva meseca, ali da oni očekuju da se problem razreši tako što će se doneti nove ograničene maloprodajne cene za te dve vrste goriva u kojima bi bila uračunata nova marža trgovaca jer se ona koja je obračunata kada su ograničene cene „istopila“ zbog povećanih troškova nabavke.
„Pumpe koje su pokušale da ograniče prodaju te dve vrste goriva nemaju pravo da to čine. One su u ovoj situaciji samo pokušale da smanje gubitak, što nije dozvoljeno“, rekao je Rakić agenciji Beta.
Dodao je da pumpe ako im se ne isplati mogu da na odredjeno vreme obustave prodaju.
Rakić je rekao da Srbija od oko tri miliona tona sirove nafte, kolike su godišnje potrebe, godišnje uvozi više od dva miliona tona, a da je domaća proizvodnja oko 800.000 tona.
Istakao je da je teško proceniti šta će se dešavati na globalnom političkom i ekonomskom nivou, nakon isteka dva meseca za koja su u Srbiji obezbedjene rezerve, s obzirom na to da naftu uvozi ruska firma Gasprom.
Nema razloga za pravljenje zaliha
Nema razloga da se stvaraju zalihe, jer s obezbeđene dovoljne količine naftnih derivata, kaže za RTS pomoćnik ministarke rudarstva i energetke Raša Kojčić.
„Pojavile su se lažne informacije na društvenim mrežama da je došlo do redukcije isporuka naftnih derivata. Država je obezbedila dovoljne količine i dizela i benzina. Tržišna inspekcija je na terenu i već su napisane kazne koje se kreću od od 50.000 do 2.000.000 dinara, uz mogućnosti zabrane rada do šest meseci“, rekao je za RTS Raša Kojčić.
Objasnio je da ima u rezervama dizela i bezolovnog benzina za 60 dana, mazuta za 122 dana, TNG za 23 dana i kerozina za 118 dana.
„I sami smo svedoci da je cena sirove nafte drastično skočila i mi smo u konstantnom kontaktu i sa prerađivačima i sa prevoznicima i spremno ćemo dočekati i reagovati ukoliko bude potrebe i posle 15. marta“, rekao je Kojčić.
Cena gasa na Londonskoj berzi danas je bila oko 1.900 dolara za 1.000 kubnih metara, a pre dva dana na svetskim berzama dostizala je nešto više od 2.200 dolara.
Izvor: Beta/RTS
Foto: Pixabay