General Motors se dogovorio sa sindikatom o prekidu štrajka
General Motors je postigao dogovor sa sindikatom United Auto Workers (UAV) o prekidu šestonedeljnog štrajka u SAD. Privremeni sporazum prati slične ugovore sa Fordom i Stellantis-om, druga dva proizvođača automobila pogođena štrajkom.
Skoro 50.000 radnika i desetine lokacija bilo je uključeno u akciju, prvu u istoriji sindikata koja je ciljala sve tri firme odjednom.
Američki predsednik Džo Bajden pozdravio je dogovor i ocenio sporazum kao „odličan“.
„Ovi rekordni sporazumi nagrađuju automobilske radnike koji su se mnogo odrekli da bi industrija radila tokom finansijske krize pre više od jedne decenije“, dodao je on.
Bajden je posetio radnike na početku štrajka kako bi izrazio podršku radničkom cilju, postavši prvi aktuelni predsednik u modernim vremenima koji je to učinio.
Povišiće za radnike i promene
General Motors, Ford i Stellantis su se složili da daju povišice od otprilike 25 odsto tokom četvorogodišnjeg perioda novih ugovora, kao i da uvedu promene, uključujući olakšavanje takozvanim „privremenim” radnicima prelazak na puno radno vreme i dobijanje svih beneficija.
Za najslabije plaćene radnike, promene bi mogle da znače skokove plata za više od 150 odsto do kraja ugovora, navodi sindikat.
Automobilski radnici će se vratiti na svoja radna mesta dok se novi ugovor ne završi, navodi sindikat u saopštenju.
„Verujemo da je naš štrajk iscedio sve do poslednjeg novčića iz General motorsa. Oni su nas potcenili“, rekao je predsednik UAV Šon Fejn u video obraćanju.
Izvršni direktor GM-a Meri Bara pozdravila je dogovor.
„GM je zadovoljan što je postigao privremeni sporazum sa UAV koji odražava doprinos tima, a istovremeno nam omogućava da nastavimo da ulažemo u našu budućnost i obezbedimo dobre poslove u SAD“, rekla je ona.
Agencija za kreditni rejting Moodi’s procenila je da bi takav dogovor dodao više od milijardu dolara troškova za svaku od automobilskih kompanija, piše BBC.
Dodatni troškovi
Neki čelnici kompanija izrazili su bojazan da će dodatni troškovi dati prednost konkurentskim proizvođačima automobila sa zaposlenima koji nisu članovi sindikata.
Ali Art Viton, iz Škole za industrijske i radne odnose Univerziteta Kornel, rekao je da očekuje da će sporazumi povećati očekivanja za veće plate u američkoj automobilskoj industriji.
„UAV je imao grend slem i pobedio je za sve“, rekao je on i dodao da je predsednik UAV primenio „majstorsku“ taktiku.
Prema njegovim rečima, Šon Fejn je dramatično premašio očekivanja u pogledu onoga što je mogao da postigne.
„To je ogroman uspeh i dobar znak za budućnost radnika uopšte“, istakao je.
Borba protiv milijardera
Fejn, koji je izabran ovog proleća, zauzeo je čvrst stav u pregovorima, označivši borbu radnika kao deo veće borbe protiv ,,klase milijardera“.
Redovno je govorio novosti o razgovorima, raskinuvši sa prethodnim praksama. U jednom trenutku je teatralno odbio ponudu kompanije tokom emitovanja na društvenim mrežama.
Sindikat, koji je započeo pregovore tražeći povećanje plata za otprilike 40 odsto, držao je kompanije u defanzivi. U subotu je najavio napuštanje drugog GM-ovog objekta.
GM je prošle nedelje rekao da ga je štrajk već koštao 800 miliona dolara do danas.
Borba za rad u automobilskim kompanijama je pomno praćena, u vreme kada su niska nezaposlenost i visoka inflacija ohrabrili potražnju radnika širom zemlje.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash, Beta/AP, Freepik
Pingback: General Motors se dogovorio sa sindikatom o prekidu štrajka - InfoPuls