
Ekonomista tvrdi – skok u bankrot države, Vučić odgovara – laž
Ekonomista prof. dr Slobodan Komazec izjavio je da dužničke obaveze Srbije iznose 105,3 milijardi evra i da je država sve bliže bankrotu. Međutim, predsednik države tvrdi da je Srbija jedna od najboljih zemalja po tom pitanju, nazivajući lažnim priču o visokom javnom dugu.
Komazec je kazao da je država navukla ogroman dužnički teret koji, kako je rekao, guši i finansijski onesposobljava privredu za razvoj.
„Nekontrolisano zaduživanje kao skriveni proces doveo je do ogromnog tereta javnog i spoljnog duga Srbije. Dužnicki teret koji pritiska svom težinom i obavezama iz dugova narastao je do preko 105 milijardi evra. Javni sektor je nagomilao spoljni dug na 27,8 milijardi evra, a unutrašnji na 12,2 milijarde, ukupno 40 milijardi evra“, naveo je profesor.
Dodao je da su preduzeća zadužena u inostranstvu 18,3 milijarde evra, a kod banaka u zemlji koriste 11 milijardi, ukupno 29,3 milijarde evra.
„Stanovništvo kod banaka u zemlji koristi 14,3 milijarde evra. Uz ove klasične dugove postoje i druge obaveze koje terete privredu. To je nevraćeni PDV od četiri milijarde evra, dospele izdate garancije države od 1,1 milijardu, dospele kamate na dugove pet milijardi evra, dugovi u sistemu stranih direktnih investicija 10,8 milijardi evra, nevraćene oduzete penzije u sklopu fiskalne konsolidacije 820 miliona evra. Dakle, ukupne dužničke obaveze iznose 105,3 milijarde evra“, istakao je Komazec.
Prema njegovim rečima, nekontrolisanim zaduživanjem i neefikasnom upotrebom dugova namaknuta je dužnička omča u kojoj privreda u celini radi samo za kamatu na dugove.
„Vlada se i dalje besomučno zadužuje za pokriće stvarno nepotrebnih i neefikasnih investicija poput EXPO 2027, Rafala, vojne opreme, brojnih stadiona i slično. Uz sve navedeno efikasnost stranih direktnih investicija (SDI) u prirastu bruto proizvoda je minimalna ili je gotovo nema. U periodu 2012. do 2024. godine SDI iznose 38,4 milijarde evra, a prirast bruto proizvoda 38,2 milijarde. Takvom politikom zaduživanja ne činimo ‘skok u budućnost’, već skok u bankrot države“, zaključio je Komazec.
Vučić: Srbija bolja od Nemačke, Francuske, Velike Britanije, nekih skandinavskih zemalja…
Sa druge strane, predsednik države tvrdi da je Srbija jedna od najboljih zemalja po tom pitanju, nazivajući lažnim priču o javnom dugu od 105 milijardi evra.
Odgovarajući na pitanje novinara oko tvrdnji profesora Komazeca, predsednik Aleksadar Vučić je rekao da Srbija ima jednu od najnižih stopa javnog duga.
„Srbija ima jednu od najnižih stopa javnog duga, a da je članica Evrostata, kao i da je bolja od Nemačke, Francuske, Italije, Španije, Velike Britanije, Austrije, Mađarske, Grčke naravno, Češke, Slovačke…Poljska je kao i mi, dok su samo dve skandianvske zemlje na našem nivou, a tri su u lošijem stanju.“
Vučić je istakao i da Srbija ne bi dobila kreditni rejting, po prvi put u istoriji, da ima visok javni dug.
„Samo je (Komazec) slagao za 60 milijardi u apsolutnim brojkama, ali nije pitanje milijardi, već odnosa prema BDP-u. Dakle, u apsolutnim brojkama nije 105 nego 40 i nešto“, zaključio je Vučić.
Dug na kraju godine 38,87 milijardi evra
Javni dug Srbije na kraju decembra prošle godine iznosio je oko 38,87 milijardi evra, što je bilo 47,4 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavilo je nedavno Ministarstvo finansija.
Na kraju novembra 2024. godine javni dug je iznosio 38,39 milijardi evra, odnosno 46,8 odsto BDP-a.
Javni dug Srbije je na kraju 2023. bio 36,15 milijardi evra ili 48 odsto BDP.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Agencije, BIZLife
Foto: Pixabay, screenshot