Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Dani belog veza

    Diplomatski dan kolonije belog veza u Šidu – harmonija nasleđa i modernost

    U sklopu prve kolonije veza posvećene očuvanju kulturnog nasleđa, afirmaciji i ekonomskom osnaživanju žena, juče je održan Diplomatski dan u Šidu, gde su visokim zvaničnicima i dipolomatama predstavljeni ručni radovi majstora rafiniranih tehnika belog i rusinskog veza.

    Koloniju veza je organizovala krovna socijacija proizvođača rukotvorina širom Srbije Etno mreža, uz podršku NALED-a i opštine Šid, kao i diplomatskog kora i institucionalnih partnera.

    Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković, rekla je da je značaj očuvanja kulturnog nasleđa nemerljiv, i osnova je kulturnog identiteta i kreativnosti savremenog stvaralaštva u društvu.

    „Kulturno nasleđe ima neprocenjivu ulogu u osnaživanju žena i mladih i u saradnji sa manjinskim zajednicama. U isto vreme, važno je podvući značaj kulturnog turizma u savremenom svetu, kao pokretača lokalne ekonomije i razvoja naših sredina. Kultura je oduvek bila i biće sinonim za  zajedništvo, jedan od najvažnijih instrumenata za zbližavanje pojedinaca i naroda. Jedan od najprepoznatljivijih simbola Vojvodine“, rekla je Gojković.

    Dani belog veza

    Etno mreža

    Predsednik Opštine Šid Zoran Semenović rekao je da na izložbi može da se vidi samo deo stvaralaštva žena, istakavši istovremeno da svaki komad predstavlja i deo turističke ponude.

    Ambasador Kanade u Srbiji Džajlz Norman istakao je značaj Etno mreže za očuvanje kulturnog nasleđa i ekonomsko osnaživanje žena iz svih krajeva Srbije uz promociju kulturnog turizma, kroz saradnju sa NALED-om i kanadskim fondom.

    Predsednica Etno mreže i izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović zahvalila je svim partnerima, kao i opštini Šid koja je, uz turističku organizaciju i ženska udruženja, domaćin okupljanja.

    „Hvala svima koji su podržali naše zajedničke napore da sačuvamo kulturno nasleđe i stavimo našu baštinu u službu razvoja kulturnog turizma i afirmacije žena i mladih. Tokom današnje kolonije predstavljene fine tehnike ručnog veza koje se odlikuju izuzetnom elegancijom, a oslikavaju tradiciju naroda koji žive zajedno na ovom prostoru i zapravo grade harmoniju nasleđa i modernosti“, rekla je Jovanović ističući da je ovo odličan model i za druge sredine, koje poput opštine Šid, vrednuju kulturu i nasleđe manjinskih zajednica.

    Etno mreža deluje duže od 20 godina, a od 2016. uz podršku partnera organizuje kolonije koje okupljaju majstore starih tehnika, poput tkanja, pustovanja, zlatoveza, necanja. Mahom žene, kao čuvarke nasleđa, učešćem u trodnevnom programu dobijaju priliku da unaprede svoja znanja i izgrade mrežu za podršku. Etno mreža je do sada organizovala više od 20 kolonija u osam gradova i opština širom Srbije, od Pirota do Sombora, uz učešće više od 400 žena i više od 100 visokih predstavnika diplomatskog kora i zvaničnika iz državnih institucija.

    Program kolonije u Šidu obuhvatio je i posetu ključnim znamenitostima grada domaćina, spomen kuću Save Šumanovića i crkvenu riznicu, u cilju promocije kulturnog turizma i jačanja imidža Srbije.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Etno mreža

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE