Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    NAtalijina ramonda

    Danas se obeležava Dan primirja: Evo zašto se baš Natalijina Ramonda nosi na reveru

    Amblem Dana primirja u Srbiji sastoji od motiva odlikovanja Albanske spomenice s početka 20. veka, zeleno-crne trake koja okružuje stilizovani prikaz ljubičastog cveta, Natalijine ramonde. Preporuka je da se ovaj amblem nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika.

    Ramonde imaju mogućnost vaskrsenja kada je suša – prividno izgledaju kao mrtve, a kad dođe kiša ožive, i zato je zovu „cvet Feniks“.

    Ramonda serbika i Natalijina ramonda predstavljaju biljke vaskrsnice, jer u nedostatku vode one u potpunosti zaustavljaju svoju fiziologiju i ulaze u stanja anabioze, a samo par kapi kiše dovoljno je da ožive.
    Upravo je zbog toga Natalijina ramonda simbol stradanja srpske vojske u Prvom svetskom ratu, koja se digla iz pepela i pobedila.
    Srpsku ramondu otkrio je Josif Pančić, a Natalijinu ramondu dvorski lekar Sava Petrović. Razlika je u izgledu lista.

    Ta ugrožena biljka raste na istoku Srbije i na planini Kajmačalan, gde je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe protiv bugarskih snaga tokom pripreme proboja Solunskog fronta, uvoda u oslobađanje Srbije u Prvom svetskom ratu.

    Obe ove biljke se mogu naći u kanjonima klisura, u usecima stena, a smatra se da su poreklom iz Afrike. „Dani ramonde“ u Botaničkoj bašti u Beogradu traju od 11. novembra do 21. novembra.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE