Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Da ne bude kasno

    Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije, Evropska unija i UNDP SEESAC (Program Ujedinjenih nacija za razvoj/Centar za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja u Jugoistočnoj Evropi) danas su pokrenuli kampanju pod nazivom Da ne bude kasno, radi podizanja nivoa svesti o opasnostima zloupotrebe vatrenog oružja, posebno u kontekstu nasilja u porodici i u intimnim partnerskim odnosima.

    Ova kampanja, koja se finansira sredstvima Evropske unije i koju sprovodi Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije zajedno sa UNDP SEESAC-om, traje od 16. novembra do sredine decembra 2016. godine.

    „Nasilje nad ženama i decom nije ničija privatna stvar. Samo od početka ove godine 29 majki, sestri, i supruga ubijeno je u porodičnom i partnerskom nasilju, a veliki broj ilegalnim vatrenim oružjem, kao što je bio poslednji slučaj u Žitištu. I ovo mora da prestane. Zato smo u saradnji sa Evropskom unijom i UNDP i pokrenuli akciju Da ne bude kasno. Pozivamo sve, čitavo naše društvo da nam se priključi, pozivamo sve da čuvamo naše majke, naše sestre, naše supruge. Čuvaćemo ih tako što ćemo prijaviti one koji žele da im naude. Zato, prijavite nasilnike nadležnima, prijavite one za koje znate da imaju nelegalno oružje. Prijavite ih odmah, da ne bude kasno“, izjavila je potpredsednica Vlade Srbije prof. dr Zorana Mihajlović.

    „Verovatnoća smrtnog ishoda usled zloupotrebe vatrenog oružja u kontekstu nasilja u porodici gotovo je sedam puta veća nego u kriminalnim aktivnostima. U porodičnom okruženju ili intimnim partnerskim odnosima, žene su izložene mnogo većem riziku od nasilja u odnosu na muškarce. Žene su češće žrtve nasilja vatrenim oružjem u okruženjima poput njihovog porodičnog doma nego na javnom mestu”, izjavio je za medije zamenik šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, Oskar Benedikt, dodavši da je cilj kampanje Da ne bude kasno povećanje javne bezbednosti i bezbednosti žena.

    „Žene su pet puta češće žrtve nego počinioci nasilja vatrenim oružjem, i smrtni ishod je mnogo češći među ženama žrtvama ove vrste nasilja i iznosi 44%, a među muškarcima žrtvama iznosi 34%.”, istakla je stalna koordinatorka UN-a i stalna predstavnica UNDP-a Irena Vojačkova Soljorano na konferenciji povodom pokretanja kampanje. Kampanja Da ne bude kasno važna je za sve nas, budući da je nasilje u porodici složen fenomen i da su neophodne odgovarajuće mere. Potrebni su dugoročna posvećenost i snažan, sinhronizovan odgovor društva i institucija.  Ujedinjene nacije podržavaju Vladu u sprovođenju ovih promena, naglasila je Vojačkova Soljorano.

    U okviru kampanje koriste se leci, posteri, bilbordi, radio džingl, TV-spot i društvene mreže. Ključne informacije prenose se preko  bilborda, postera i letaka u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Zaječaru, kao i u  dva dnevna lista (Kurir i 24sata). TV spot se emituje na prvom kanalu Radio-televizije Srbije (RTS 1) i kanalu televizije Happy TV, dok se radio džingl emituje na Radiju S i Hit FM radiju. Nalozi na Fejsbuku (Oružje na meti) i Tviteru koriste se za širenje informacija na društvenim medijma.

     Radi pružanja podrške državama Jugoistočne Evrope u naporima za rešavanje pitanja nezakonitog vatrenog oružja, Savet Evropske unije doneo je Odluku 2013/730/CFSP za podršku aktivnostima SEESAC-a za razoružanje i kontrolu naoružanja u Jugoistočnoj Evropi (EUSAC projekat) od 9. decembra 2013. godine i obezbedio potrebna sredstva za aktivnosti kontrole naoružanja koje realizuje UNDP SEESAC. Od 2014. godine, kroz projekat EUSAC, kampanje za podizanje nivoa svesti ili prikupljanje oružja sprovedene su u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, i sprovode se trenutno u Albaniji i Moldaviji.

    Izvor: BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE