Da li se Nemcima isplati da rade ili su im dovoljne naknade od države? Evo odgovora
Od 1. januara 2024. godine nemačka naknada zvana građanski dohodak, odnosno Bürgergeld će se povećati za 12 odsto. Kritičari kažu kako to znači da se ljudima u ovoj zemlji više neće isplatiti da rade, jer će više novca „zaraditi“ kroz naknade od države.
Nemački Institut za ekonomske i društvene nauke WSI napravio je poređenje primanja osobe koja ne radi i prima novac od države sa primanjima osobe koja radi za minimalac kako bi istražio da li se Nemcima isplati da rade.
Od 1. januara 2024. godine naknada građanski dohodak, odnosno Bürgergeld će se povećati za 12 odsto.
“Budući da su socijalne naknade visoke, osobama sa minimalnom i niskom platom često se više ne isplati da rade”, navode protivnici ove mere.
Institut za ekonomske i društvene nauke WSI izračunao je kako se u Nemačkoj ipak isplati rad, prenosi Fenix-magazin.
Više novca ako radite
Upoređivano je osam različitih domaćinstava u kojima jedan nosilac radi puno radno vreme uz minimalnu platu sa zajednicama onih koji primaju građanski dohodak, a u kojima niko ne radi.
U obzir je uzeta prosečna kirija u celoj zemlji sa dodatnim troškovima.
„Otkrili smo da u svim ovim domaćinstvima imate više novca ako radite i da je razlika u primanjima vrlo jasna“, rečeno je u WSI.
Zato iz Instituta ne vide nikakav podsticaj u prestanku rada i primanju građanskog dohotka.
Analiza prihoda
Kako je navedeno u analizi, prihodi jednočlanog domaćinstva koji prima građanski dohodak iznose 966 evra, dok prihodi jednočlanog domaćinstva koje radi za minimalnu satnicu iznose 1.498 evra. Radi se o razlici od 532 evra.
Samohrani roditelj sa detetom ima prihode od 1.701 evra ako prima građanski dohodak. Sa druge strane, isti roditelj ako radi za minimalnu platu ima primanja od 2.465 evra. Razlika, dakle, iznosi 764 evra u korist onoga koji radi.
Porodica sa troje dece ima primanja od 3.514 evra ako primaju naknadu građanski dohodak. Primanja ove porodice ako roditelji rade za minimalnu satnicu iznose 3.960 evra. Radi se o razlici od 446 evra.
Izvor: Bizlife
Foto: Pixabay/Pexels