Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Rad od kuće

    CEO i zagovornica rada na daljinu priznaje jednu VELIKU MANU ovog modela

    Prošle su tri godine od početka pandemije Covid-19, kada je ideja o radu od kuće zauvek promenila kancelarijski pejzaž.

    Dok su neki poslodavci odlučili da u potpunosti prihvate udaljeno radno okruženje, a stručnjaci izjavljuju da je „povratak u kancelariju mrtav“, veliki poslodavci, uključujući Amazon i Google, obavezuju svoje zaposlene da se vrate u kancelariju, a u nekim slučajevima povezuju unapređenje sa prisustvom u kancelariji.

    Sallie Krawcheck, izvršni direktor Ellevest-a, platforme za ulaganja i finansijsku pismenost za žene, bila je glasni zagovornik rada na daljinu. Različite pogodnosti – niži fiksni troškovi, veći fond talenata i dodatna fleksibilnost za žene i nedovoljno zastupljene grupe – utiču na to zašto je Ellevest ostao potpuno udaljen od kancelarije.

    Na nedavnom samitu Izvršnog saveta radne snage CNBC-a u Njujorku, Krawcheck je rekla da otkako je pala odluka o radu na daljinu – za koju je rekla da je doneta uglavnom kao rezultat toga što je bila fleksibilna startup kompanija koja nije mogla da opravda troškove poslovnog prostora i zato što joj je model omogućio da regrutuju raznovrsniju radnu snagu — timovi su bili produktivniji i uspešniji u ispunjavanju rokova.

    Covid-19

    Sallie Krawcheck, rad od kuće, Covid-19 (YT Scrn)

    „Ističemo rokove kao nikada ranije“, napomenula je ona. Ali dodala je da su jedan od nedostataka manje kreativni zaposleni. „Hajde da napravimo Zoom za razmišljanje? Malo ljudi to radi u svojim kompanijama, ali tu ne možete da naletite jedni na druge za aparatom za kafu kada ste na Zoom-u“, rekla je Krawcheck. „Produktivniji smo, ali smo i manje smo kreativni“.

    Mišljenje Kravcheck nije nepopularno, posebno među njenim bivšim kolegama na Wall Street-u — bila je na visokim pozicijama u Citygroup-u i Merrill Linch-u pre nego što je osnovala Ellevest. Ona je opisala stav generalnih direktora Wall Street-a kao često vezan za pristup „komande i kontrole“, i koji ih navodi da i dalje žele da vide ljude fizički u kancelariji, čak i ako je to samo po sebi slab razlog.

    Među vrhunskim izvršnim direktorima koji su javno naveli gubitke u kreativnosti, inovativnosti i spontanosti, nalazi se generalni direktor JPMorgana Jamie Dimon. Kada je započeo kampanju vraćanja zaposlenih banke u kancelariju u septembru 2020., rekao je da bi praktično funkcionisanje „sa Zoom-om i Cisco-om“ tokom pandemije moglo da održi produktivnost, „barem kratkoročno“.

    Covid-19

    Rad od kuće, Covid-19

    Ali u godišnjem pismu akcionarima, Dimon je dalje rekao da rad na daljinu „praktično eliminiše spontano učenje i kreativnost jer ne nailazite na ljude za aparatom za kafu, ne razgovarate sa klijentima u neplaniranim situacijama ili putujete da biste se sastali sa klijentima i zaposlenima za povratne informacije o vašim proizvodima i uslugama.”

    I tehnološke kompanije vide nedostatke rada od kuće

    Izvršni direktor Goldman Sachs-a David Solomon nazvao je rad na daljinu „aberacijom“.

    Nisu samo banke — koje se verovatno oslanjaju na to da su njihovi radnici na funkcijama zbog ulaganja u komercijalne nekretnine — te koje se zalažu za RTO (Recovery time objective). Kao što primeri Gugla i Amazona ilustruju, izvršni direktori tehnoloških kompanija — koje su ranije prihvatale WFH (Work from home) kao put budućnosti — promenile su pozicije. Meta, koja je glasno prihvatila potpuno daljinski rad, sada ima mnogo zaposlenih koji dolaze na posao tri dana nedeljno.


    U oktobru 2020. Microsoft studija je pokazala da rad od kuće otežava kreativnost radnika, a procenat lidera koji misle da su njihove kompanije inovativne opao je za 16 odsto zbog pandemije.


    Izvršni direktor OpenAI Sam Altman rekao je još u maju da je „jedna od najgorih grešaka tehnološke industrije dugo vremena bila to što su svi mogli da idu na rad od kuće.

    Amazon, plata

    Amazon, rad o kuće (AP Photo/Mark Lennihan, File)

    Ekonomista i profesor sa Stanforda Nicholas Bloom, stručnjak za WFH mnogo pre Covid-19 koji je nedavno objavio da je „povratak u kancelarije mrtav“, u izvesnoj meri se složio. „Mislim da potpuni rad od kuće može biti problematičan, iako zavisi od toga kako on funkcioniše“, rekao je.

    Po Bloom-u, hibridna radna postavka je i dalje optimalna: „Nema očiglednih nedostataka u pogledu produktivnosti ili inovacija hibridnog plana sa tri dana u nedelji u kancelariji, ali zaposleni to zaista cene tako da ima ogroman uticaj na rezultate zapošljavanja i zadržavanja. ”

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels/YT Scrn/Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE