Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Posao, šef, produktivnost

    Novi načini razmišljanja o poslu u 2024. godini

    Šta ako naše najproduktivnije ,,ja“ nije kada šaljemo e-poštu ili komuniciramo na Zoom-u? Umesto toga, šta ako se naša produktivnost poveća kada se udaljimo od računara, stola i tradicionalno definisanih radnih mesta? Ovo su samo neka od pitanja koja se kao ključna nameću u poslovnim trendovima za 2024. godinu. 

    Radimo u eri obeleženoj neviđenim izgaranjem na poslu, hibridnim radnim okruženjem i pokušajima da se upravlja sveprisutnom tehnologijom. Ove tri pojave zahtevaju drugačiji način razmišljanja o poslu.

    Na primer, istraživanje Thrive My Way iz 2023. ističe da 57 odsto radnika smatra da se od njih očekuje da posvete pažnju poslu 24 sata dnevno i da 70 odsto zaposlenih doživljava sagorevanje kada se suoče sa nerazumnim rokovima. Ovo dovodi do pada produktivnosti jer zaposleni uzimaju bolovanje kako bi se izborili sa ovim pritiscima.

    Da lil ste čuli za „MTR radni okvir“? MTR je ljudska aktivnost usredsređena na kretanje, razmišljanje i odmor kako bi se pokrenulo generativno razmišljanje, tako da kada se vratimo poslu budemo energičniji, maštovitiji i produktivniji.

    Svi znamo za metafore kao što su „mozak kao kompjuter“ ili „mozak kao mišić“, ali Eni Marfi Pol je briljantno ponudila alternativnu metaforu za to kako mozak funkcioniše u svojoj knjizi, ,,Prošireni um“. Ona smatra da je „mozak kao ptica“, što znači da naš mozak dinamičnije funkcioniše kada smo potpuno uronjeni u svet oko na i da tada dolazimo do novih načina razmišljanja.

    Posao, zaposleni

    Posao, produktivnost (Unsplash)

    Nova perspektiva

    A ima li boljeg načina da uronite u svet oko sebe nego da odgurnete stolicu od stola i iskoristite svoje insrinkte koji ljudska bića čine tako jedinstvenim.

    Nova perspektiva o tome odakle naša najveća produktivnost proizilazi može da bude zastrašujuća za menadžere. U današnje doba baratanja za ogromnim brojem podataka, radoznalost je valuta. A u doglednoj budućnosti, osnovni zadaci koji se mogu pratiti i kvantifikovati biće zamenjeni automatizacijom, robotikom i veštačkom inteligencijom.

    Iako se ovo na početku čini izuzetno uznemirujućim, odlična vest je da kompanije imaju priliku da se oslone na ,,unutrašnji rad“: posao koji zadire u našu ljudsku dimenziju i zahteva lični razvoj u kancelariji i profesionalni dok radite od kuće.

    Nova mogućnost na poslu je da se udaljimo od tehnologije i priklonimo se jedinstvenim ljudskim aktivnostima kao što su:

    • stvaranje značenja
    • stvaranje i otkrivanje sećanja
    • intuitivno razumevanje
    • izgradnja odnosa
    • maštarenje
    • fizičko kretanje i igra
    • korišćenje naše mašte
    Posao

    Posao, produktivnost (Pexels)

    Meke veštine su suštinske

    Sada je vreme istraživanja novih metrika za produktivnost: OKR (ciljevi i ključni rezultati) i KPI (ključni pokazatelji performansi), piše Fast Company.

    Kako tehnologija može podstaći trenutke zastoja? Aplikacije poput Calm i Fitbit koje podstiču da ustanete i pokrenete se tokom dana to već rade. Tehnologija, koja nam pomaže da pojačamo ono što nas čini ljudima, ključna je.

    Šta ako bismo normalizovali igru? Razmislite o tome da su osobine koje su vam potrebne da budete dobri u igri (saradnja, pregovaranje, aktivno slušanje, dobro postavljena pitanja) iste veštine potrebne za vođstvo.

    Neurobiolog Dejvid Iglmen razvio je neverovatne prototipove oko svojeg vrlo zanimljivog istraživačkog pitanja: ,,Šta ako bismo mogli osećati podatke?“

    Ako se okrenemo različitim pitanjima poput ovih, kada se vratimo vidljivom zadatku – završavanju izveštaja, pažljivom kreiranju e-pošte ili vođenju teškog razgovora s klijentom ili kolegom, rezultiraće sa više generativnih i inovativnih ideja.

    Budućnost rada podrazumeva poznavanje virtuelne stvarnosti, velike količine podataka i veštačke inteligencije. To će biti osnovni uslovi. Radna okruženja najbolje klase će zahtevati ljude sa povećanim kreativnim kapacitetom. Kako se granice između tehnologije i ljudi gube, radna okruženja izgrađena na osnovama poverenja, kreativnosti i mašte biće ključna. Moramo se udaljiti od oduševljenosti tehnologijom i okrenuti se ka našem ljudskom kapacitetu.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash, Pexels

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE