Budućnost industrije je u alternativnim izvorima energije
Fosilna goriva su u industriji i dalje glavni izvor energije, ovo je uslovljeno činjenicom da su lako dostupna i da imaju relativno nisku cenu. Međutim, kako potražnja za energijom raste svake godine uz zahteve za dekarbonizacijom koje je kroz niz mera uvela Evropska unija (EU) za sve koji izvoze proizvode na ovo tržište, privreda je ubrzano počela da sprovodi projekte koji bi omogućili prelazak na obnovljive i alternativne izvore energije, a tako smanjili zavisnost od prirodnog gasa i nafte. Alternativni izvori energije postaju okosnica za sprečavanje daljih efekata klimatskih promena i zelenu tranziciju.
U skladu sa evropskom Zelenom agendom, vodeći proizvođač u oblasti hemijske industrije i agrobiznisa domaća Eliksir Grupa (Elixir Group) kreirala je strategiju zelene tranzicije. Ovu strategiju ostvaruje kroz industrijski investicioni ciklus „Prahovo 2027“ koji uključuje više tehnološki povezanih projekata, vrednih više od 300 miliona evra. Kroz investicioni ciklus će uz korišćenje alternativnih sirovina za proizvodnju i alternativnih izvora energije biti ostvarena dekarbonizacija energetskih resursa potrebnih za proizvodnju. Sa četiri tehnološki povezane greenfield investicije: novom fabrikom fosforne kiseline, fabrikama za proizvodnju kristalnih, praškastih i tečnih đubriva, kao i energanom za energetsko iskorišćenje otpada do kraja 2027. godine će kompleks u Prahovu postati savremeni, tehnološki integrisani, resursno i energetski efikasni industrijsko-hemijski park.
Odgovorni prema kupcima
O izazovima dekarbonizacije i energetske tranzicije, ali i značaju koji ona može imati za Srbiju, razgovaramo sa dr Nenadom Ristićem, senior menadžerom za planiranje R&D projekata Eliksir Grupe.
– Vrednosno podržavamo tranziciju ka niskougljeničnim alternativama sirovina i energije. Počeli smo proces smanjenja emisija jer osim što će finansijski biti opterećen, ugljenični otisak postaje sve važniji kriterijum našim kupcima. Obaveze prema našim poslovnim partnerima dodatno ubrzavaju dekarbonizaciju naših aktivnosti – objašnjava dr Ristić.
Dekarbonizaciju proizvodnje mineralnih đubriva opisuje i kroz korišćenje sirovina za koje je bilo potrebno manje resursa i energije da se proizvedu. Ovo važi i za izvore energije.
– Važno nam je smanjenje energetske zavisnosti od fosilnih goriva. Planiramo investiciju u energanu u Prahovu koja će kao gorivo koristiti otpad koji nije reciklabilan. Na taj način će i domaće tržište dobiti operatera koji može da zbrinjava otpad koji nema drugu upotrebnu vrednost, osim za energetsko iskorišćenje. Odabrana tehnologija je usklađena sa najnovijim propisima i BAT zaključcima EU. Sofisticiran sistem prečišćavanja dimnih gasova pruža mogućnost termičkog tretmana širokog spektra otpada, prvenstveno industrijskog opasnog i neopasnog otpada, ali i drugih tipova otpada različitih tehničkih karakteristika i toplotne vrednosti. Proizvodnjom niskopritisne vodene pare iz procesa energetskog iskorišćenja otpada, biće smanjena potrošnja energije iz fosilnih goriva za minimalno 30 odsto, a kako to zavisi od bilansa ukupne proizvodnje možemo se nadati da taj procenat u prvoj fazi bude i do 35 ili 40 odsto. Neće se termički tretirati radioaktivni i infektivni otpad, visokotoksični POPs i PBCs niti one vrste otpada koje zahtevaju temperaturu sagorevanja veću od 950 stepeni Celzijusovih – objašnjava dr Ristić.
Životna sredina
Prema njegovim rečima, planirani projekti će povećati ukupne proizvodne kapacitete na lokaciji u Prahovu, ali uz značajno smanjenje potrošnje energije po jedinici proizvoda, kroz primenu novih tehnologija dostupnih na tržištu. U periodu nakon 2027. planirano je dodatno unapređenje energetske efikasnosti u svim postrojenjima.
– Cilj nam je potpuna dekarbonizacija u proizvodnji toplotne energije. Planiramo ulaganja i u obnovljive izvore energije, solarne i vetro elektrane. Prahovo je veoma povoljna lokacija, blizu Dunava, sa odličnim potencijalom za generaciju energije vetra. Takođe, negotinski kraj je jedna od najsunčanijih regija u Srbiji, što je pogodno za investiranje u solarni park. Sve navedeno nas ohrabruje da je moguće dostići visok nivo energetske nezavisnosti sa povoljnim uticajem na životnu sredinu kao najvažniji strateški cilj kompanije – navodi naš sagovornik. Dr Ristić zaključuje da je ambicija Eliksira i da postane lider u dekarbonizaciji u ovom delu Evrope.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Stefan Jovanović/BIZLife, Elixir Group