
Bivša brazilska predsednica na čelu BRIKS banke
Bivša brazilska predsednica Dilma Vana Rusef izabrana je, jednoglasnom odlukom Guvernera Nove razvojne banke (NDB), poznate i kao BRIKS banka, za njenog predsednika, javile su agencije.
Rusef na toj poziciji u Banci sa sedištem u Šangaju, zamenjuje dojučerašnjeg predsednika, brazilskog ekonomistu Markosa Trojoa, koji je tu funkciju obavljao od jula 2020, javljaju agencije. Rusef će ostati na čelu NDB do kraja brazilskog mandata u julu 2025.
Svaka zemlja članica BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) inače predsedava NDB bankom tokom rotirajućeg petogodišnjeg mandata.
„Kao predsednica Brazila u dva uzastopna mandata, Dilma Rusef je svoju agendu usmerila na obezbeđivanje ekonomske stabilnosti zemlje i otvaranje novih radnih mesta. Pored toga, tokom njene administracije, borba protiv siromaštva u Brazilu bila je prioritet, a socijalni programi pokrenuti pod predsednikom Luizom Inasijom Lula da Silvom su prošireni i međunarodno priznati. Kao rezultat jednog od najobimnijih procesa smanjenja siromaštva u istoriji zemlje, Brazil je izašao sa UN mape država u kojima vlada glad“, ističe NDB u saopštenju.
Dva velika izazova
U deklaraciji je istaknuto i da je bivša predsednica Brazila proširila saradnju sa nekoliko zemalja Latinske Amerike, Afrike i Azije, učestvovujući u osnivanju NDB 2014. Rusef je, prema oceni Borda Guvernera BRIKS—banke imala ključni angažman tokom formulisanja Pariskog sporazuma o životnoj sredini 2015. godine.
Eksperti ukazuju da će nova predsednica BRIKS banke imati priliku da proširi međunarodno učešće ove institucije, ali će se suočiti sa dva velika izazova: umnožavanjem projekata vezanih za životnu sredinu i smanjenjem geopolitičkog uticaja protiv Rusije, jednog od osnivača BRIKS.
NDB je inače osnovana 2014. sa ciljem da da proširi finansiranje projekata infrastrukture i održivog razvoja u BRIKS i drugim ekonomijama u razvoju.
NDB trenutno ima oko 32 milijarde američkih dolara odobrenih projekata, od kojih je oko četiri milijarde dolara uloženo u Brazilu, uglavnom u infrastrukturne projekte autoputeva i luka. Bangladeš, Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati i Urugvaj pridružili su se NDB banci 2021.
Izvor: Politika
Foto: Pixabay