Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Još jedna država uvela Bitkoin kao službenu valutu

    Centralnoafrička Republika odobrila je bitkoin kao zakonsko sredstvo plaćanja u zemlji i time postala druga država u svetu koja je to učinila.

    Poslanici u parlamentu jednoglasno su usvojili ovu odluku, a predsednik Faustin Arčange Tuadera potpisao je zakonski nacrt u zakon, čime je bitkoin postao sredstvo plaćanja poput nacionalne valute franka.

    Zvaničnik iz predsedničke kancelarije rekao je da se Centralnoafrička Republika ovim potezom ucrtala na mapu zemalja sa najvećom hrabrošću i vizijom.

    Centralnoafrička Republika, zastava (Pixabay)

    Zakonodavci su prošle nedelje usvojili predloge, uključujući stvaranje regulatornog tela koje će imati nadzor nad digitalnim valutama, rekao je ministar finansija Erve Ndoba. Zakonodavstvo koje se primenjuje ima za cilj da olakša korišćenje kriptovaluta u ekonomiji, rekao je on.

    „Postoji zajednički narativ da su podsaharske afričke zemlje često jedan korak iza kada je u pitanju prilagođavanje novoj tehnologiji. Ovog puta zapravo možemo reći da je naša zemlja korak ispred“, istakao je Ndoba.

    Ndoba je rekao da ne pokušavaju da prate El Salvador, koji je u septembru postao prva zemlja koja je uvela bitkoin kao zakonsko sredstvo plaćanja.

    Centralnoafrička Republika, koja ima rezerve zlata i dijamanata, i dalje je jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu. Godine sukoba i političke krize koja je zahvatila zemlju 2020. godine imali su ozbiljan uticaj na ekonomiju i narušili odnose sa međunarodnim partnerima, što je dovelo do kašnjenja u raspodeli vitalne pomoći, piše Blumberg.

    Bitkoin (Pixabay)

    Ono što je zanimljivo u njihovoj odluci jeste da je za korištenje bitkoina i trgovanje istim potreban internet, a u ovoj državi je, prema podacima iz 2019, samo četiri odsto ljudi imalo pristup internetu.

    U Centralnoafričkoj Republici službena valuta je inače centralnoafrički franak, a sada će tome dodati i kriptovalutu bitkoin.

    El Salvador napravio prvi korak

    El Salvador se prvi odvažio da uvede Bitkoin kao legalno sredstvo plaćanja, a taj potez su tada kritikovali mnogi ekonomisti, uključujući i Međunarodni monetarni fond (MMF), koji je naveo da se povećava rizik od ekonomske nestabilnosti.

    MMF je i pozvao El Salvador da poništi odluku da bitkoin postane legalno sredstvo plaćanja.

    Odluka je dovela do velikih protesta zbog straha da će doneti nestabilnost i inflaciju u osiromašenoj latinoameričkoj zemlji. Bitkoin je od novembra izgubio oko polovinu svoje vrednosti.

    Bitkoin, digitalni novac (Pixabay)

    MMF je upozorio predsednika Najiba Bukelea na rizike koje kriptovaluta predstavlja za zemlju, ističući da bi bilo teško dobiti zajam od te institucije. Direktori odbora su sada „pozvali vlasti da suze delokrug zakona o bitkoinu oduzimanjem statusa zakonskog sredstva plaćanja“, navodi se u saopštenju.

    Oni su tada istakli „velike rizike povezane sa upotrebom bitkoina za finansijsku stabilnost, finansijski integritet i zaštitu potrošača“ i sa izdavanjem obveznica koje podržavaju bitkoin.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE