Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Berzansko pravilo – kad su svi na jednoj strani, desiće se nešto treće

    I peti mesec ove veoma turbulentne godine je za nama. Iako je zaključna vrednost repernog berzanskog indeksa S&P 500 u maju, formalno gledajući, bila nešto niža od prethodnog aprila, tehnička analiza kaže da je cenovna sveća koja je formirana proteklog meseca prilično “bikovskog karaktera” što nam može signalizirati da je privremeno dno iza nas. Jedno od pravila kada je u pitanju berza koje je kroz istoriju doživelo mnogo puta svoju potvrdu kaže – kada su svi na jednoj strani ubeđenja, obično se desi suprotno ili sasvim nešto treće.

    Naš inkluzivni pristup analizi apostrofira da svaka tehnička analiza mora imati uporište u fundamentima a tu pre svega, u ovom trenutku, mislimo na makroekonomiju i geopolitiku i zato smo vrlo oprezni u ocenama jer čekamo razvoj i pomenutih fundamentalnih faktora koji bi podržali novi talas rastućeg trenda.

    Kao što smo se u prethodnim tekstovima bavili recesionim scanarijima, sada ćemo pokušati osvetliti stabilizacione i optimistične varijante razvoja događaja kako bi doprineli što objektivnijem rasuđivanju investicione situacije.

    Jedno od pravila na berzi koje je kroz istoriju doživelo mnogo puta svoju potvrdu kaže – kada su svi na jednoj strani ubeđenja, obično se desi suprotno ili sasvim nešto treće.

    berza rast

    Berza (Tradewin24)

    Ne kažemo da smo sad sigurni u pomenutu zakonitost ali danas se jasno može identifikovati da postoji kolektivno ubeđenje da će se sigurno desiti recesija ove godine. To možemo čuti od velike većine berzanskih stručnjaka, ekonomista, državnika ali i od apotekara, pekara, konobara i taksista.

    Da li objektivno sagledavamo činjenice?

    Kada registrujemo pomenuto kolektivno ubeđenje od strane širokih socijalnih i intelektualnih slojeva, ono što prvo trebamo uraditi je da se zapitamo da li objektivno sagledavamo činjenice.

    Da ne bude zabune, ono sa čime smo saglasni je da će recesije vrlo verovatno biti ali još uvek ne znamo njen pravi tajming niti jačinu i to stavljamo u fokus naše analize. Da li je svet u toliko lošoj situaciji i šta ako se neki od negativni faktora preokrenu u drugoj polovini godine i postanu vrlo stimulativni za globalnu ekonomiju?

    Inflacija je definitivno trenutno najveći globalni makroekonomski problem i tu nema spora. Američka centralna banka FED je već počela agresivno da diže ključnu kamatnu stopu i ona bi do polovine ove godine trebala dostići zonu od oko 1,75-2 odsto.

    berza

    Berza (Pixabay)

    Takođe, od početka juna su počele monetarne operacije FED-a kojima se nastoji povući višak likvidnosti iz ekonomskog sistema.

    Padom berze u prvih 5 meseci je obrisano oko 7.000 milijardi dolara tržišne vrednosti u korpi 500 najvećih kompanija u SAD-u. S druge strane, tržište kriptovaluta se gotovo prepolovilo pa je i tamo sterilisano preko 1.000 milijardi dolara tržišne vrednosti.

    Šta je rezultanta svega navedenog?

    Čini se da se inflacija za sada zaustavila.

    Hajde da vidimo sad koji su to faktori koji bi mogli dovesti do pada inflacije i do pozitivnog raspleta događaja bar u tekućoj godini.

    Juče smo dobili vest da je američka sekretarka trgovine Gina Raimondo izjavila da je predsednik Bajden zatražio od nje da se razmotre opcije ukidanja trgovinskih tarifa na uvoz kineskih proizvoda kako bi se dodatno podstakla borba sa inflacijom. Ova vest je vrlo pozitivno primljena od strane tržišnih učesnika jer nam daje nadu da bi ekonomski racio mogao prevladati onaj politički. Trgovinsko relaksiranje veza između dve najveće globalne ekonomije bi snažno doprineo globalnom rastu i bio bi jedan od ključnih faktora za naš optimistični scenario.

    Berza (Pixabay)

    Kina polako izlazi iz restriktivnih kovid mera

    S druge strane planete, Kina polako izlazi iz restriktivnih kovid mera uvedenih tokom aprila zbog eksplozije pandemije posebno u distriktu Šangaj. Današnji PMI podaci (indeks nabavke menadžera) iz uslužnog sektora šalju ohrabrujuće signale. Naime, navedeni Caixin PMI indeks uslužnog sektora je porastao u maju na 41,4 sa aprilskih 36,2 što nam pokazuje trend preokreta sentimenta u tamošnjem uslužnom sektoru koji čini preko 60 odsto kineske ekonomije i zapošljava preko polovinu urbanog stanovništva.

    Navedeni indeks još uvek nije preskočio graničnu vrednost od 50 što bi značilo da sektor kreće u eskpanziju ali je vrlo indikativno što je trend pada u Kini preokrenut i, uz dalje popuštanje kovid mera, vrlo je verovatno da ćemo narednih meseci videti nastavak skoka.

    Podsećamo i to, da je kineska vlada nedavno uvela 33 nove podsticajne mere iz oblasti fiskalne, finansijske, investicione i industrijske politike koje bi trebalo narednih meseci da se manifestuju kroz pojačanu privrednu aktivnost kako bi se dostiglo ciljanih 5,5 odsto rasta BDP-a u najvećoj ekonomiji sveta.

    Ima najava i da bi tamošnja centralna banka mogla isporučiti još monetarnih stimulusa u drugoj polovini godine što bi ulagači širom sveta sigurno nagradili berzanskim skokom.

    Berza (Beta)

    Sve oči su usmerene i dalje na konflikt u Ukrajini

    Iako se čini da se tenzije pojačavaju, da u region stiže još više oružja za Ukrajince od strane zapadnih partnera mišljenja smo da je ipak veća verovatnoća da će preovladati interesi velikih sila, tu pre svega mislimo na EU i Rusiju. Ukrajina i EU su najveći gubitnici ovog sukoba i mislimo da će se u narednih mesec-dva morati naći neko diplomatsko rešenje koje bi vodilo smirivanju tenzija i postepenom otopljavanju ekonomskih odnosa što bi takođe veoma blagotvorno delovalo na smirivanje globalne inflacije ali i skok privrednog rasta.

    Kao što smo već govorili u prethodnim Tradewin24 izveštajima, primirje u Ukrajini bi snažno oborilo i cene roba na berzama a tu prvenstveno mislimo na pšenicu, kukuruz, suncokret, naftu, gas i pojedine metale što bi se kao plimni talas raširilo kroz globalnu ekonomiju i spustilo cene i inflaciju.

    U ovom scenariju, bi i američka centralna banka stala ili ublažila svoje monetarno stezanje što bi mogao biti vetar u leđa preprodanoj berzi koja bi tada dobila snagu za još jedan talas na gore.

    U prilog kontra mišljenju trenutne većine i optimističnom scenariju navodimo da je proteklog vikenda na Bloombergu objavljen i jedan vrlo interesantan intervju sa čuvenom fond menadžerkom Dawn Fitzpatrick koja upravlja sa imovinom legendarnog investitora Džordža Soroša vrednom preko 28 milijardi dolara.

    Berza (Pixabay)

    Ona tvrdi da je američki potrošač u „izvrsnom stanju“ i da, uprkos aktuelnoj inflaciji i dizanju kamatanih stopa, ekonomija ima „ugrađene amortizere u sistem“ koji će pomoći da izdrži ovaj talas „na nogama i bar još neko vreme“.

    „Izvrsno stanje potrošača u SAD-u“

    Fitzpatrick, koja je pre nego što se pridružila Soroš fondu bila preko 25 godina direktor investiranja u švajcarskom bankarskom gigantu UBS, navodi još da je tržište već sad ukalkulisalo na berzi jaku recesiju u narednih par meseci ali da ona misli da tržište greši.

    Razlog je „izvrsno stanje potrošača u SAD-u“. Kao argument navodi nedavno istraživanje koje je obavila sa najvećim bankama u toj zemlji i koje kaže da je prosečno stanje na računima repernog uzorka pre pandemije bilo oko 1.000-2.000 dolara a da je danas taj prosek oko 7.400 dolara.

    Takođe, kao podrška svojoj tezi Fitzpatrick apostrofira da je kašnjenje u plaćanjima kredita i kreditnih kartica daleko, daleko manje nego pre pandemije što signalizira relaksaciju kod potrošača koji su najveća pokretačka mašina ekonomije.

    Berza (Pixabay)

    Da rezimiramo:

    • inflacija je stala i čekamo sad njen pad koji bi mogao biti podstaknut rastom kamata, smanjenjem likvidnosti na tržištu, otopljavanjem trgovniskih odnosa Kine i SAD-a ali i prekidom rata u Ukrajini koji bi otkočio logističke lance u snabdevanju hranom i energentima.
    • Vidimo i da je „njegovo visočanstvo potrošač“ u vrlo dobrom bilansnom stanju u SAD-u te da ne kasni sa plaćanjem dugova što nas sve zajedno navodi na zaključak da bi, ukoliko se ostvare navedene pretpostavke, mogli izbeći recesiju ove godine i prolongirati sve za budućnost.
    • A šta ćemo sa berzanskim tržištem koje sada možda greši predviđajući recesiju ubrzo? Ono bi se sa eventualno novim okolnostima koje smo danas u tekstu apostrofirali, moglo vrlo brzo povratiti jednim jačim skokom i ispraviti tako sve previde. Uostalom i to smo već viđali mnogo puta tokom istorije.

    Iskoristi sve šanse koje ti berza pruža i otvori trgovački račun kod licenciranog brokera #1 TradeWin24.  Izbor sigurnog partnera za investiranje je jedan od najvažnijih uslova za uspeh na berzi.

    Na Berzanskoj akademiji ćeš naučiti kako da budeš uspešan i profitabilan investitor! Uštedećeš sebi vreme i novac koje investitori obično gube ukoliko nemaju adekvatno obrazovanje iz ove oblasti.

    Siguran broker i dobra edukacija su pola uspeha na berzi. Mislite o tome!

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE