Apple, Iphone

Apple izbrisao WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija

Apple je uklonio WhatAapp i Threads iz svoje prodavnice aplikacija u Kini, nakon naredbe internet čuvara u zemlji koja je navela na zabrinutost za nacionalnu bezbednost.

,,Obavezni smo da poštujemo zakone u zemljama u kojima poslujemo, čak i kada nismo saglasni. Uprava Kine za sajber prostor naredila je uklanjanje ovih aplikacija iz kineske prodavnice na osnovu zabrinutosti za nacionalnu bezbednost. Ove aplikacije ostaju dostupne za preuzimanje u svim ostalim prodavnicama gde se pojavljuju“, rekao je portparol Apple-a za CNN u petak.

Aplikacije, obe u vlasništvu Mete, već su bile blokirane u Kini i nisu u širokoj upotrebi.

Međutim, njihovo uklanjanje od strane Apple-a predstavlja „dalju distancu između već razdvojenih tehnoloških univerzuma“ u zemlji i šire, rekao je Dankan Klark, predsednik savetodavne kompanije za investicije BDA China sa sedištem u Pekingu.

„To će izazvati neprijatnosti za potrošače i preduzeća u Kini koji komuniciraju sa porodicom, prijateljima ili kupcima u inostranstvu. Čak i ako koriste VPN-ove za pristup svojim postojećim WhatsApp aplikacijama, one će vremenom postati zastarele i zahtevaće ažuriranje“, rekao je on.

Whatsapp tajni kod

Whatsapp, aplikacija za razmenu poruka (Pixabay)

Druge popularne aplikacije i dalje dostupne u Kini

VPN-ovi se odnose na virtuelne privatne mreže koje mogu da šifruju internet saobraćaj i prikriju identitet korisnika. Obično se koriste u Kini za pristup sadržaju koji je blokiran unutar zemlje.

Druge popularne zapadne aplikacije, uključujući X (ranije Twitter), Facebook, Instagram i Messenger, i dalje su dostupne u Apple-ovoj prodavnici aplikacija u Kini, prema proveri CNN-a.

Najava tehnološkog giganta desila se nakon pada prodaje iPhone-a u drugoj po veličini ekonomiji na svetu. Prodaja njegovih pametnih telefona pala je za neverovatnih 10 odsto u prvom kvartalu ove godine, prema kompaniji za istraživanje tržišta IDC.

Kompanija je izgubila zamah u Kini jer su nacionalizam, loša ekonomija i povećana konkurencija naškodili Apple-u u poslednjih nekoliko meseci.

Oporavak Huawei-ja i drugih kineskih brendova, uključujući Xiaomi i OPPO/OnePlus, verovatno će se nastaviti, navodi IDC. Kineski potrošači koji bi nekada razmišljali o Apple-u sada se okreću nacionalnim brendovima zemlje.

Osim što je ključni proizvodni centar, Kina ostaje važno tržište za Apple jer je najveće tržište iza Sjedinjenih Država. Kompanija nastavlja da nudi popuste u zemlji kako bi povećala prodaju.

Izvršni direktor kompanije Tim Kuk je prošlog meseca posetio Šangaj kako bi otvorio drugu najveću Apple prodavnicu na svetu.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Pixabay

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE