Al Dahra kupuje veliko zemljište u Egiptu?
Poljoprivredna kompanija Al Dahra iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) pregovara o kupovini poljoprivrednog zemljišta u Egiptu, tvrde dva dobro upućena izvora.
Ulaganje bi Egiptu moglo osigurati stotine miliona dolara, preko potrebnih za melioraciju pustinje i za uzgoj ključnih kultura, poput pšenice i kukuruza, i smanjiti zavisnost od uvoza, iako trenutno nije poznato koliko je Kairo blizu dogovora s Al Dahrom, napominju izvori.
Kompanija iz UAE u polovičnom je vlasništvu Abu-Dabijevog stabilizacijskog fonda ADQ i pregovara preko egipatske podružnice s egipatskom vojnom organizacijom za nacionalne projekte usluga (NSPO) o kupovini zemljišta u Toški u južnom Egiptu, kažu izvori. Razmatraju i druga područja, dodali su.
Al Dahra bi po navodima jednog izvora mogla u više faza kupiti 500.000 fedana (210.000 hektara) zemljišta sporazumom o kupovini ili o dugoročnom najmu. Drugi izvor navodi da bi mogli kupiti otprilike polovinu te površine.
Egipat spada među vodeće uvoznike osnovnih poljoprivrednih proizvoda, a pokušava da smanji troškove uvoza zbog manjka deviza koji ga je već prisilio na odlaganje plaćanja uvezene pšenice.
Uvoz pšenice koristi se za proizvodnju izdašno subvencionisanog hleba, koji igra važnu ulogu u egipatskoj politici.
Egipat još uvek obrađuje tek oko četiri odsto ukupne kopnene površine, prema podacima UN organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO).
Al Dahra u izjavi za Rojters navodi da, ukoliko budu sklopljeni novi sporazumi ili partnerstva u Egiptu, „kompanija će obavestiti javnost u primerenom trenutku“. Rojters nije uspeo da dobije komentar od egipatskog NSPO-a.
Kritike na račun bogatih arapskih zemalja
Aktivisti su često kritikovali naftom bogate arapske zemlje u Persijskom zalivu zbog kupovine poljoprivrednog zemljišta u siromašnijim zemljama, prigovarajući im da žele da osiguraju snabdevanje hranom.
U Toški su od 1990-ih investitori iz Saudijske Arabije i UAE, uključujući Al Dahru, kupili udele u poljoprivrednom megaprojektu koji je bivši predsednik Hosni Mubarak pokušao da razvije pumpanjem vode iz rezervoara Asuanske brane na meliorisano poljoprivredno zemljište u pustinji.
Al Dahra je kupila oko 42.000 hektara, ali je megaprojekat zapeo, uprkos ogromnim državnim ulaganjima.
Izvor: Index
Foto: Pixabay, Unsplash