Afrika se „CEPA“: U budućnosti će Zemlja dobiti još jedan okean
Međunarodni napori otkrili su da je pukotina, poznata kao Istočnoafrička pukotina, trenutno duga 56,3 kilometara nakon što se prvi put pojavila 2005. godine u etiopskim pustinjama.
Afričkikontinent, koji je drugi po veličini i drugi po broju stanovnika, se polako, ali sigurno cepa. Ovo tvrde naučnici, koji su otkrili da su se dva dela kopna Afrike počela razdvajati, tako stvarajući put za novi okean koji prolazi kroz pukotinu.
Na taj način bi države poput Zambije i Ugande u budućnosti mogle imati vlastite obale mora. Portal unilad.com se poziva na časopis Geophysical Research Letters u kojem stoji kako su naučnici uspeli da lociraju tačno mesto gde je počelo cepanje kontinenta. Kako navode ono se nalazi vrlo duboko pod zemljom i na granici je tri tektonske ploče koje se već neko vreme udaljavaju jedna od druge. S udaljavanjem tektonskih ploča geolozi tvrde kako će se napraviti mesta za potpuno novu vodenu masu koja bi se tu pojavila odnosno novi okean.
Africa could be split into 2 parts and form a new ocean. Two major sections of the continent are moving apart, Red Sea & Gulf of Aden will flood the Afar region and the East African Rift Valley and turn into a new ocean. The part of East Africa will become a separate continent pic.twitter.com/kpdl7nJMlR
„Ovo je jedino mesto na Zemlji gde možete proučavati kako kontinentalni rascep postaje okeanski rascep“, rekao je Christopher Moore, doktor nauka na Univerzitetu u Leedsu.
Pojasnio je kako je koristio satelitsku radarsku tehnologiju za praćenje vulkanske aktivnosti u regionu istočne Afrike koja se najčešće povezuje s postupnim raspadom kontinenta. Prema njegovim rečima pukotina koja je otkrivena nalazi se na granicama afričke, arapske i somalijske tektonske ploče.
Utvrđeno je kako se arapska ploča poslednjih 30 miliona godina polako udaljava od afričkog kontinenta te da tako dolazi do cepanja kontinenta. Isto tako i Somalijska ploča se udaljava od Afričke ploče. Naučnici pojašnjavaju kako su se takvi tektonski pomaci događali i ranije, odnosno da se tako stvorilo Crveno more i Adenski zaliv koji sada razdvajaju nekada dve povezane kopnene mase.
Afrika, globus, kontinent (Unsplash)
Novi zesebni kontinent
Morski geofizičar i profesor sa Univerziteta u Kaliforniji Ken Macdonald pojasnio je kako su istraživači s korišćenjem GPS instrumenata uspeli da naprave precizna merenja kretanja tla.
„S GPS merenjima možete meriti stope kretanja do nekoliko milimetara godišnje. Kako dobijamo sve više i više merenja od GPS-a možemo dobiti puno bolji uvid o tome šta se događa. Adenski zaliv i Crveno more preplaviće područje Afar i istočnoafričku rascepnu dolinu i postati novi okean, a taj deo istočne Afrike postaće zaseban mali kontinent“, rekao je Macdonald.
Dodao je kako se spomenute tri tektonske ploče udaljavaju jedna od druge različitim brzinama. Tako se Arapska ploča udaljava od Afrike brzinom od otprilike 2,5 centimetara godišnje dok se Afrička i Somalijska ploča jedna od druge odvajaju oko pola inča do pola centimetara svake godine.
Afrika, pustinja (Unsplash)
Naučnici su svoje tvrdnje potkrepili i fotografijama na kojima se vidi koliko su duboki rasedi u zemlji gde dolazi do odvajanja ploča. Pojašnjavaju i kako su se dva dela kopna u Keniji počela odvajati tokom poslednjih nekoliko godina. Međutim ipak će dok ne dođe do potpunog odvajanja i stvaranja novog okeana, kako tvrde naučnici, proći milioni godina.
Na temu “cepanja” afričkog kontinenta govorio je geolog s Hrvatskog geološkog instituta Tvrtko Korbar koji kaže kako je to geolozima odavno poznata stvar te da se zapravo ne događa ništa novo i ništa spektakularno.
„To je geološki proces koji traje milionima godina unazad i trajaće još milionima. Rezultat toga za nekoliko miliona godina na kraju će biti da će se stvoriti novi okean na tom prostoru. Takva jedna informacija je svakako čitaocima zanimljiva, ali kada je reč o geolozima, o njoj se već dugo zna i ona je više puta opisana u raznim naučnim geološkim radovima i časopisima“, rekao je Korbar za Večernji List.