Biznis – najvažnija tema razgovora Obame i Putina
Najvažniji deo razgovora koji će predsednici Rusije i SAD, Vladimir Putin i Barack Obama imati danas u Severnoj Irskoj je traženje „kopče“ koja bi ojačala odnose dveju velesila, a to je – biznis.
Prema pisanju dopisnika Novosti iz Moskve, obostrana je ocena da bi trgovina mogla da bude veća, a dobro razvijeni biznis bi bio garancija stabilnosti odnosa dveju država. Mnogo hvaljeno „resetovanje“ nije dalo rezultate, pa u Moskvi i Vašingtonu iskreno veruju da biznismeni mogu da poboljšaju odnose, ako im se stvori povoljna poslovna klima.
Jedna od najvažnijih sfera saradnje je energetika, ali na ruskom tržištu su već velike kompanije Boeing, zatim Ford, General Motors i drugi. S druge strane, ruske kompanije Severstal, Novolipetsk metalurški kombinat, naftna kompanija Lukoil i druge već su prisutni u SAD.
Kao dokaz da biznis može da utiče na jačanje i političkih odnosa u Moskvi navode primer saradnje sa Nemačkom. Nikakva politička neslaganja ne mogu da poremete sve ambiciozniju poslovnu saradnju dveju zemalja, pišu Novosti.
Obim trgovinske razmene 2012. je bio 28,2 milijarde dolara, a godinu dana pre toga bio je 31 milijardu dolara. Amerikanci su u Rusiji do sada investirali oko sedam milijardi dolara, a Rusi u Americi osam milijardi dolara.
Foto: Beta/AP