O godišnjem izveštaju EK o napretku Zapadnog Balkana u procesu pristupanja EU

Da li ste pročitali godišnje izveštaje Evropske komisije o napretku Zapadnog Balkana u procesu pristupanja EU?

U Srbiji je najviše pažnje dobio novi strateški dokument Evropske unije u vezi sa proširenjem koji koristi ne posebno diplomatski izraz imajući u vidu različite stavove članica EU o tzv. „teritorijalnom integritetu Kosova“. Istovremeno ekonomski deo Izveštaja o napretku Srbije u procesu pristupanja EU nije posebno široko raspravljan a zaključak je da je ovde Evropska komisija više diplomatski objasnila da su ekonomske reforme stagnirale u protekloj godini i čak nazadovale kada je u pitanju Zakon o Narodnoj banci Srbije.

A šta se dešava u regionu?

Po mišljenju Evropske komisije, BiH nije ostvarila napredak ni u jednoj od oblasti koje su u prethodnom izveštaju bile označene kao problematične. Reforme su odlagane, zbog nedostatka političkog konsenzusa u zemlji, zbog čega je osnovna poruka izveštaja Evropske komisije da je neophodno da BiH počne da sprovodi reforme a ne da o njima samo govori.

Imajući u vidu da je Crna Gora zvanično otpočela pregovore, naglašeno je da će nastavak pregovora, u vidu otvaranja poglavlja 23 i 24, biti moguć tek kada se ustanovi da je Crna Gora ostvarila napredak u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Evropska komisija dala je preporuku da Albanija dobije zvanični status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, pod uslovom da dođe do nastavka reformi u ključnim oblastima. EK je utvrdila da je Albanija ostvarila napredak kada su u pitanju oblasti označene kao problematične u izveštaju iz 2010. godine. U ovogodišnjem izveštaju naglašeno je da Albanija mora ostvariti napredak u borbi protiv korupcije i reformi pravosuđa i javne uprave. Ocenjeno je i da će Albaniji biti odobren status kandidata nakon parlamentarnih izbora 2013. godine, ukoliko ti izbori budu održani u skladu sa demokratskim načelima.

Kada je Hrvatska završila pregovore o pristupanju Evropskoj uniji u junu 2011. godine, ušla je u fazu nadzora koji osigurava nastavak sprovođenja ključnih reformi. Evopska komisija je utvrdila da Hrvatska ostvaruje dobar napredak u usvajanju i sprovođenju evropskih propisa, ali navodi i dodatne zadatake koje Hrvatska mora da ispuni pre pristupanja Evropskoj uniji, a koji će biti analizirani i ocenjeni u poslednjem izveštaju na proleće 2013. Okončanje procesa privatizacije, povećanje efikasnosti sudstva i javne uprave, borba protiv korupcije i unapređenje upravljanja graničnim prelazima samo su neki od zadataka koje Hrvatska mora da ispuni pre zvaničnog pristupanja Evropskoj uniji. Zanimljivo je da se problem povratka izbeglica i druga pitanja srpske manjine smatra rešenim uspostavljenim regionalnim sporazumima i napominje da napredak zavisi od sredstava.

Komisija je po četvrti put iznela mišljenje da Makedonija može da otpočne pregovore za pristup Evropskoj uniji, koje blokira Grčka, zbog nesuglasica oko imena države, napominjući da je rešenje navedenog problema jedan od primarnih uslova za otpočinjanje pregovora.

U izveštaju se navodi da Kosovo*, iako nepriznato kao suverena država od strane svih zemalja članica Evropske unije, može da zaključi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, nakon usvajanja određenih ključnih mera od strane vlade.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE