Global Study

Studiranje u inostranstvu je izazov koji menja život

Global Study je nastao iz želje da mladima pruži podršku i smernice za edukaciju u inostranstvu, poručuju u zajedničkom intervjuu za BIZLife Aleksandra Simić, Head of Business & Marketing, i Ivana Vjetrović, Head of Admission & Customer Service u toj kompaniji. Kako kažu, razbijajući mitove i prepreke, Global Study već osam godina pomaže studentima da se osnaže kroz obrazovanje u inostranstvu.

Global Study je nastao kada su Ivana i Aleksandra, drugarice iz srednje škole, a sada kume, odlučile da spoje svoje veštine i pokrenu preduzetnički poduhvat sa pozitivnim uticajem na živote drugih. U tridesetim su pronašle svoj put u preduzetništvu, kombinujući marketing i rad s ljudima na način koji doprinosi zajednici. Danas, osam godina kasnije, sa ponosom mogu da kažu da su izgradile kompaniju koja inspiriše mlade da se odvaže i zakorače u nove prilike.

„Kada smo bile maturantkinje, nismo imale priliku da u potpunosti razumemo čime želimo da se bavimo niti kojim putem da do toga dođemo. Ovo secanje iz srednjoskolskih dana nam je bilo orijentir kada smo osmišljavale svoj pristup. Želele smo da budemo podrška kakva je nama bila potrebna u srednjoškolskim danima i da pružimo drugima ono što nama nije bilo dostupno.” – poručuju naše sagovornice

Ivana Vjetrović, Global Study

Ivana Vjetrović, Global Study

  • Global Study pruža podršku mladima koji imaju ambiciju da svoje znanje usavršavaju u inostranstvu. Koliko im je na tom putu značajna pomoć edukativnih savetnika?

Ivana Vjetrović: Zamislite koliko bi vam značilo da ste u ključnim trenucima svog školovanja imali nekoga ko bi vam pomogao da pronađete pravi put – nekoga ko bi vam razjasnio nedoumice, pokazao mogućnosti i pružio vetar u leđa. Upravo je to misija edukativnih savetnika.

Još od 60-ih godina, kada su profesije počele da se razvijaju neverovatnom brzinom, postalo je jasno koliko je važno da mladi imaju podršku u odabiru karijere. Tada su srednje škole u inostranstvu uvele kategoriju edukativnog savetnika – nekoga ko bi mogao da usmeri učenike, u skladu s njihovim senzibilitetom, akademskim uspehom i finansijskim mogućnostima, na fakultete koji bi bili najbolji izbor prema uporednoj analizi. U tom periodu ključne su bile informacije o upisu i dostupnosti programa. Danas, kada su informacije dostupne na svakom koraku – paradoksalno je – još je teže doneti pravu odluku. Kroz razgovore sa savetnicima mladi dobijaju punu širinu u razumevanju svojih interesovanja i budućih profesija koje se poklapaju sa njihovim afinitetima. Na kraju je najbitnije da se dođe do odluke koja ce buduće studente ispunjavati i motivisati za dalji napredak.

Citirala bih Duška Radovića: „U životu je dovoljno biti pametan samo dva puta: kad birate zanimanje i bračnog druga. Ko oba puta promaši – mora biti pametan celog života.” Mi smo tu za odluku o pravom izboru – da osnažimo i ohrabrimo sve one kojima je to potrebno.

Aleksandra Simić, Global Study

Aleksandra Simić, Global Study

  • Zašto su važne studije u inostranstvu?

Aleksandra Simić: Ovo pitanje trebalo bi da bude sasvim normalno u društvu u kojem mladi imaju priliku da biraju zato što to žele, a ne zato što moraju. Odluka o studiranju u inostranstvu treba da bude vođena radoznalošću – željom da mladi iskuse život u drugoj zemlji, upoznaju ljude različitih kultura, obogate svoje iskustvo i steknu samopouzdanje koje dolazi iz izlaska iz zone komfora. To su mali, ali značajni izazovi kroz koje postaju spremniji, obrazovaniji i socijalno inteligentniji. Na taj način, sa zdravom energijom i novim znanjima, mogu da doprinesu svojoj zajednici i svojoj zemlji, kao što to većina naših studenata i radi – preko 80 odsto njih se vraća nakon studija kako bi stečeno znanje i novu perspektivu, proizašlu iz susreta s različitim kulturama, primenili ovde.

  • Koji su najčešći izazovi s kojima se mladi suočavaju prilikom donošenja odluke o studiranju u inostranstvu?

Ivana Vjetrović: Mladi koji razmišljaju o studiranju u inostranstvu često se susreću s nizom izazova – neizvesnošću i prirodnim strahom od nepoznatog, odvajanjem od porodice i prijatelja, finansijskim aspektima, kao i prilagođavanjem novom obrazovnom sistemu i kulturi. Takve dileme su razumljive, jer je pred njima velika odluka koja nosi mnogo nepoznanica. Iako imaju volju i želju, ceo proces može delovati složeno. Upravo zato naše koleginice na sastancima s roditeljima ističu da je naš zadatak da taj veliki korak razložimo na niz jasnih i upravljivih etapa, kako bi cela procedura bila što manje stresna i opterećujuća.

Iako proces apliciranja može delovati zahtevno, uz pravu podršku on postaje daleko jednostavniji. Čest je mit da je studiranje u inostranstvu izuzetno skupo – danas postoji veliki broj stipendija i finansijskih programa koji omogućavaju studentima da steknu vrhunsko obrazovanje pod veoma povoljnim uslovima. Naravno, prestižni univerziteti često podrazumevaju visoke školarine, ali ujedno nude i iskustvo koje otvara vrata vodećim globalnim kompanijama i karijerama.

Takođe, važno je naglasiti da profesionalni put nikada nije zacrtan jednom zauvek – mogućnosti za dalje usavršavanje, promenu karijere ili čak potpunu prekvalifikaciju uvek postoje. O svim ovim temama, kao i o renomiranim fakultetima koji nude izuzetne prilike, razgovaraćemo 12. aprila u atmosferi „Kluba književnika”, na ekskluzivnom branču, za koji verujemo da će biti poseban.

  • Koje destinacije su trenutno najtraženije među studentima iz Srbije i zašto?

Ivana Vjetrović: Studenti iz Srbije najviše se interesuju za studiranje u Italiji, Španiji i, u poslednje vreme, u Grčkoj. Nije teško razumeti zašto – ove zemlje imaju prijatnu klimu, sličan mentalitet našem i nude prelepe lokacije za život i studije. Bilo da je reč o Milanu, Rimu, Valensiji, Madridu, Barseloni, Atini ili Solunu, studenti mogu biti sigurni da neće pogrešiti u svom izboru. Često među sobom komentarišemo kako bismo, da imamo 17 godina, imale pravi izazov da se odlučimo – toliko je prelepih kampusa i mogućnosti za istraživanje i druženje.

Naravno, uvek postoje i određeni trendovi – pre pet godina Holandija je bila apsolutni favorit među studentima iz Srbije, ali su promene u regulativi i pravilima izdavanja smeštaja za međunarodne studente učinile pronalazak adekvatnog stanovanja znatno izazovnijim. Ipak, uz prave informacije i dobro planiranje, sve prepreke mogu se prevazići. Upravo u tome leži vrednost naše podrške – roditeljima i studentima pružamo precizne i pravovremene informacije, kako bi na vreme znali šta ih očekuje i kako da se što lakše prilagode novom okruženju.

Global Study

  • Kao liderke u edukativnoj industriji, šta smatrate najvećim izazovom za žene koje vode svoje kompanije?

Aleksandra Simić: Najveći izazov? Pronaći dobrog knjigovođu! Šalu na stranu, jedan od najvećih izazova je uskladiti kreativni deo posla, onaj koji nas inspiriše i zbog kojeg smo pokrenule Global Study, sa administrativnim obavezama, regulativama i svim onim „nevidljivim”, ali ključnim aspektima vođenja kompanije. U svom poslovnom okruženju nismo se susretale sa predrasudama – uvek smo uspevale da ostvarimo kvalitetne kontakte, ali verujemo da to zavisi od karaktera, a ne od pola. Od prvog dana želele smo da naš posao bude okruženje u kojem se osećamo dobro, kao u zdravoj svakodnevici, bez tenzije i nezdravih odnosa. Zato saradnike biramo prema vrednostima i energiji, a ne na osnovu toga da li su muškarci ili žene. Slučajno ili ne, naš tim je potpuno ženski – tako smo se jednostavno našle i ta dinamika nam prija.

  • Kako vidite ulogu žena u preduzetništvu i šta biste poručili mladim devojkama koje razmišljaju o pokretanju sopstvenog posla?

Aleksandra Simić: Žene u poslovnom okruženju nose sa sobom posebnu vrstu energije – snažnu, ali istovremeno nežnu. To je energija koja, poput Artemide, grčke boginje lova i nezavisnosti, uvek pronalazi ravnotežu između hrabrosti i intuicije. Žene imaju jedinstvenu sposobnost da se bore za ono što žele, ali i da neguju, razumeju i obraćaju pažnju na ono što je zaista važno. To je snaga koja ne treba da se povinuje pravilima drugih, već da stvara sopstvena pravila.

Mladim devojkama koje razmišljaju o preduzetništvu želimo da poručimo da je granica između mogućeg i nemogućeg – volja. Ako u sebi osećate da je preduzetništvo vaš put, vredno je da ga sledite. Raditi ono što volite nije slučajnost – to je izbor. Kada pratite svoju strast i gradite nešto što vas ispunjava, pokazujete svoju pravu snagu. Preduzetništvo nije samo posao, već način da oblikujete svet oko sebe prema onome što vam je zaista važno i da budete u svojoj istini. 

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Global Study

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE