San, spavanje

Stručnjak za spavanje za BIZLife otkriva: Kako da vaš san bude kvalitetan

Spavanje je osnovna ljudska potreba, ali i indivudalna stvar. Nekome je dovoljno 6, 7 sati odmora, dok drugima treba više. Bez obzira na to koliko dugo spavate i koje preferencije imate što se uslova spavanja tiče, bitno je da san bude kvalitetan, jer u suprotnom nećete biti odmorni za obaveze koje vas čekaju tokom sutrašnjeg dana.

Dobar san se i te kako odražava na produktivnost na poslu, ističe za BIZLife store manager u Jysk-u u Čačku i stručnjak za spavanje Jelena Nikolić. Ukoliko loše spavate, bićete razdražljivi, nervozni i nećete imati fokus.

,,Dobrim snom sve ostalo nadomešćujemo. Produktivniji smo i bolje pamtimo. Kada se dobro naspavamo, ujutru odradimo više posla“, tvrdi ona.

Sve više studija pokazuje da loše navike spavanja i nedostatak sna ne izazivaju samo osećaj umora u našem telu, već mogu da dovedu i do ozbiljnih zdravstvenih problema i skraćivanja životnog veka osobe. U prilog ne ide ni nedavno sprovedeno istraživanje koje je pokazalo da čak 60 odsto građana Srbije loše spava. Bolovi u vratu su svakodnevica za više od 30 odsto ljudi, dok čak 40 odsto njih pati od bolova u leđima.

S obzirom na to koliko je bitno da dobro spavate, Jelena kao stručnjak za spavanje daje nekoliko saveta šta nije poželjno da radite pred odlazak u krevet, ali i šta je preporučljivo.

buđenje, studija

Spavanje (Unsplash)

Saveti za kvalitetan san

  • Izbegavajte upotrebu mobilnih uređaja, računara i gledanje u televizor nekih pola sata do sat pre spavanja.
  • Oslobodite se stresa. Stres je i gledanje u ekran ili ako imate neki stresan razgovor, nešto što vas čeka. Savet je da se resteretite, da ne mislite previše o sutrašnjem danu. Fokusirajte se na neku nebitnu stvar, na nešto što vas relaksira ili na neki lepi događaj tog dana.
  • Provetrite prostoriju što je više moguće. Poželjno je da bude malo rashlađena prostorija. Većina voli da im bude toplo i ušuškano. Zato dolazi do buđenja u toku noći. Preporuka je i da imate dobar prekrivač, pre svega udoban jastuk, kao i dušek odabran prema vašim potrebama.
  • Ne jedite pred spavanje. Lezite rasterećenog stomaka i glave.
  • Spavanje tokom dana posle posla ili power nap od 15 minuta do pola sata ne šteti večernjem snu. Ako kasnije idete na spavanje, onda je u redu da oko 6 malo dremnete. U slučaju da ležete u 21 ili 22 sata, tada ćete verovatno pomeriti period kada legnete.

 

Izvor: BIZLife/Ivana Jaćimovski

Foto: Unsplash

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE