
Strujni udar preti regionu
Posle rekordnih cena naftnih derivata, i cena struje potresa region, ali i većinu evropskih zemalja. Neke susedne zemlje najavljuju poskupljenje od maja ili juna. Srbija ima najnižu cenu struje u Evropi i iz EPS-a uveravaju da neće biti poskupljenja bar do oktobra, kada odlučivanje ceni preuzima Agencija za eneregetiku, javlja RTS.
Struja je već mesecima glavna tema u Crnoj Gori, a poslednjih dana i u Hrvatskoj, gde elektroprivreda traži poskupljenje od 22 odsto. Vlada Hrvatske je saglasna, ali će procenat sigurno biti manji.
„Sasvim sigurno ako je odobreno 13 i po odsto poskupljenje pre dve godine koje nije realizovano do danas i sasvim sigurno će biti iznad toga. Naravno da Vlada ne može uticati na svetske cene“, kaže prvi potpredsednik Vlade Hrvatske Radomir Čačić.
U tamošnjoj elektroprivredi obrazlažu da uvoz struje košta jer je, zbog suše, manja proizvodnja u hidroeletranama.
Mirela Klanac iz „Hrvatske elektroprivrede“ kaže da je poznato da su cene ostalih energenata vrlo fleksibilne i da rastu, zbog čega rastu i troškovi HEP-a.
Kilovat-sat hrvatska domaćinstva plaćaju oko 9 i po evrocenti, a cena struje nije promenjena od jula 2008. godine. Sindikati traže od Vlade da spreči poskupljenje jer će to dodatno ugroziti standard građana.
Od zemalja Evropske unije, najjeftiniji kilovat sat, oko 9 evrocenti, imaju građani Bugarske, ali su im i najmanje plate. Najskuplju struju imaju najbogatije zemlje, Norveška, Belgija i Nemačka, gde kilovat sat košta 20 do 30 evrocenti. U Srbiji je prosečna cena struje oko 5 i po evrocenti.
„Što se tiče cene mi smo na dnu svih lestvica i Evrope i regiona. To je sada igra između ekonomske moći i platežnne sposobnosti kupaca i nužne potrebe da energetska preduzeća opstanu i imaju neki održivi razvoj“, kaže Ljiljana Hažibabić iz Agencije za energetiku.
Evropski analitičari upozoravaju da narednih godina cene struje neće mirovati. Poskupljenja su neminovnost jer potrošnja godišnje raste od 3 do 5 odsto i na tržištu je već manjak struje. Evropska unija traži da se od poskupljenja zaštite najsiromašniji građani.