Obeleženo šest decenija Francuskog instiuta
Prijem povodom 60. godina postojanja Francuskog kulturnog centra, odnosno Francuskog instituta, održan je u ambasadi te zemlje u Beogradu u prisustvu predstavnika javnog i kulturnog života.
Ambasador Francuske u Srbiji Fransoa Gzavije Denio rekao je na svečanosti da je saradnja dve zemlje starija od jubileja koji se obeležava, jer je od Prvog svetskog rata bilo mnogo društava francusko-srpskog prijateljstva u celoj Srbiji.
Denio je podsetio da je 1940. u zgradi sadašnjeg hotela Palas otvorena Francuska kuća, a da je 1951. otvoren Francuski kulturni centar u zgradi u Knez Mihailovoj, gde se i danas nalazi.
Od proleća ove godine Francuski kulturni centar je preimenovan u Francuski institut, što je odluka francuskih vlasti koja se odnosi na sve takve institucije u svetu.
„Verujem da je Francuski kulturni centar u Srbiji, kao i u drugim zemljama regiona, bio mesto okupljanja u vremenima kada nije bilo dovoljno lične, kulturne i političke slobode“, rekao je ambasador.
Denio je istakao da je ta institucija za te zemlje bila i most sa zapadnom Evropom, mesto za kulturnu razmenu, susret umetnika i promociju studiranja u Francuskoj.
Istakavši da se veliki broj srpskih studenata školovao u Francuskoj, Denio je podsetio da su Spomenik zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu finansirali delom ratni veterani, a delom i nekadašnji srpski studenti koji su bili u Francuskoj.
Denio je rekao da se Francuski institut u Srbiji sada prilagođava zahtevima savremenog doba i da povećava razmenu na naučnom planu.
Na prijemu su bili predstavnici kulturnog života, među kojima su pisci Jovan Ćirilov, Goran Petrović, Vladimir Pištalo, etnolog Ivan Čolović, bivši ministar kulture Nebojša Bradić i drugi.