Viteško vino – Evropa žedna blaga Župe

Domaće autohtone sorte u projektu „Lanac vrednosti za visokokvalitetno srpsko vino“. „Tamnjanika“ i „Prokupac“ okosnica aktivnosti oko ideje nazvane „Viteško vino“

Milorad – Mića Minić, prvi domaćin „Vinske kuće Minić“ iz sela Tržac, u svom domaćinstvu na obroncima vinorodne Župe, sa kojih pogled puca na snežne vrhove Kopaonika i Goča, na Dan Evrope, ugostio je učesnike skupa vinara i vinogradara koji se, pod kapom projekta „Lanac vrednosti za visokokvalitetno srpsko vino – Viteško vino“, zalažu za povratak domaćih loznih sorti, koje se vekovima gaje na župskim blagim kosama. Kako i dolikuje ovom građevinaru, pesniku i članu Vinskog viteškog reda „Monah Dorotej“, Mića je sa gostima podelio i bogato iskustvo, i žal što su se Župljani, proteklih decenija, olako odricali hiljada čokota „tamnjanike“ i „prokupca“.
Jednoga dana, vraćajući se s puta, zatekao sam oca kako sadi „italijanski rizling“! Odmah sam zaustavio sadnju i okalemio „tamnjaniku“, što je bio prvi veći zasad ove lozne sorte u našem kraju. Tek potom, osnovan je red „Monah Dorotej“: da bi uvek i svuda, na svakom mestu, pronosio slavu župskog vina – objašnjava domaćin, jednako ponosan i na sabraću, vitezove vinare i vinogradare.

Vinarija „Ivanović“ prvi put registrovana je još 1919, sa 16.000 litara vina, a samo dve decenije kasnije, iz njihovih podruma, na tržište je išlo 500.000 litara godišnje – pohvalio se Miša Ivanović, vinar-vitez iz Aleksandrovca.
Opet, Milan Spasić je sedmo koleno u „Vinariji Spasić“, koja „tamnjaniku“ i „prokupac“ lansira na poznata srpska tržišta; „Kuća Milosavljevića“ iz Bučja na plantažama gaji domaće vinske sorte, od kojih godišnje za tržište proizvede 35.000 boca, a „vila vinom“ uveliko se slade i Evropljani, i Amerikanci. Milomir Milosavljević pradedovske vinograde obnovio je po povratku iz Švajcarske, posle tri decenije iskustva sticanog u jednoj vinariji lociranoj u kantonu Bern.
„Podrum Mihajlović“, nadalje, postoji već 150 godina, a vitez Dejan diči se prvom diplomom za kvalitet, dobijenom još 1933, na stogodišnjicu oslobođenja Kruševca od Turaka. Za svima njima – po tradiciji i kvalitetu – ne zaostaju ni čuvene župske porodice braće Rajković ili Koste Botunjca iz Donjeg Zleginja…
Evropski projekat

Pomenuti projekat EU – „Viteško vino“ – favorizuje povećanje konkurentnosti takozvanih malih proizvođača i, tokom dvogodišnjeg trajanja, uključiće 35 malih vinarija, te učenike Srednje poljoprivredne škole iz Aleksandrovca. Teme praktičnog rada biće obuka u nabavci i primeni savremene tehnologije, odnosno marketinga, uz povećanje ukupne vinske kulture i zaštitu geografskog porekla vinskih sorti ovog kraja. Sve po primerima najbolje prakse i usklađeno sa standardima kvaliteta koji važe u Uniji.
I za probirljive

Dok je svaki kutak prekrasnog ambijenta „Vinske kuće Minić“ svedočio o jedinstvenoj, porodičnoj bajci, nosioci projekta „Viteško vino“ – predstavnici opštine Aleksandrovac, Regionalne privredne komore, Odseka za poljoprivredu i Regionalnog centra za razvoj malih i srenjih preduzeća iz Kruševca, te Unije udruženja vinogradara i voćara Srbije – objašnjavaju kako je njegov cilj obnavljanje autohtonih vinskih sorti, razvoj porodičnih vinarija, te proizvodnja manjih serija vina, za probirljive svetske trpeze.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE