Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Grčka dva dana pred izbore: Sve manje entuzijazma

    Uz bodrenje hiljada ljudi na centralnom trgu u Atini, Alexis Tsipras je dao obećanje koje nije moguće održati. Glas za njegovu levičarsku partiju Sirizu promeniće Evropu i kazniti poverioce koji su Grčkoj nametnuli štednju.

    To je bilo pre osam meseci.

    Istaknuti članovi stranke koji su dezertirali iz Sirize bili su na istom mestu u utorak uveče, ređajuči se u napadima na Tsiprasa i njegovu kratkovečnu vladu, dok se Grci ponovo spremaju na birališta u nedelju, a političke stranke su rascepane težinom novog masivnog međunarodnog paketa pomoći čiji je cilj da spreči potencijalno katastrofalni bankrot i izbacivanje Grčke iz evrozone.

    Masa na Trgu Omonija je u utorak bila mnogo manja, a retorika ogorčenija.

    "Mala grupa u rukovodstvu (vlade) je kapitulirala i ponizila nas", rekao je Panajotis Lafazanis, bivši visoki funkcioner Sirize, pripadnik njenog tvrdog ideološkog krila i Tsiprasov ministar energetike. On se otcepio i formirao novu stranku pošto je Tsipras postigao dogovor sa zemljama evrozone o nastavljanju finansijske pomoći u zamenu za nove, oštre mera štednje.

    "Neki su evro pretvorili u religiji, a to se pretvorilo u diktaturu", rekao je Lafazanis koji se zalaže da Grčka napusti zajedničku evropsku valutu.

    Za razliku od izbora u januaru koji su doveli Tsiprasa na vlast, i žurno sazvanog referenduma u julu kada su birači snažno odbacili predloge poverilacaza reforme – ali ih je potom Tsiprasova vlada prihvatila, predstojeći izbori, u nedelju izazvali su malo entuzijazma. To je treći put ove godine da će Grci glasati, a privreda je još u škripcu, četvrtina radnika je bez posla i kontrola platnog prometa ograničava pristup gotovini na po 420 evra nedeljno.

    "Koja je svrha stalno se vraćati u glasačku kabinu? Niko nikome više ne veruje", kaže 49-godišnja Varavara Mihaljaraku koja je školovana za nastavnicu, a radi kao dadilja.

    Ona je glasala za četiri različite stranke od 2009. godine, a još nije odlučila koga će podržati u nedelju, 20. septembra.

    "Svi su nas lagali, ništa se nije promenilo, strašno je", rekla je ona.

    Značajan je procenat neopredeljenih birača koje se stranke bore da privuku poslednjih dana kampanje.

    Ankete pokazuju da je trka tesna, Tsipras se bori da održi prednost u tragovima nad svojim glavnim protivkandidatom, vođom stranke desnog centra "Nove demokratije" Evangelosa Meimarakisa.

    U četvrtak uveče oko 5.000 pristalica što je mali broj po grčkih standardima, okupio se na završnom Meimarakisovom predizbornom mitingu u Atini.

    "Pred biračima je jasan izbor: Ili stabilnost ili još eksperimenata… Mi ćemo uraditi sve što je potrebno da bi bilo posla, posla, posla", rekao je 62-godišnji Meimarakis.

    Po grčkom izbornom zakonu, stranka koja ostvari najbolji rezultat na izborima, dobija bonus od 50 poslanika u parlamentu sa 300 mesta. Ali, ako se ankete pokažu kao tačne, ni to neće biti dovoljno da bilo ko formira većinsku vladu, što znači da će pobednik morati da traži podršku manjih stranaka da bi formirao koaliciju.

    Mlaka kampanja je pokaza realnost izbora koji je pred Grcima. Koja god stranka pobedila, imaće malo manevarskogprostora jer je fiskalna politika u priličnoh meri pod diktatom uslova iz najnovijeg, trogodišnjeg plana pomoći od 86 milijardi evra, rekao je Dimitris Sotiropulos, profesor Političkih nauka na Univerzitetu u Atini.

    Trka je "otvorena u pogledu mogućih koalicionih partnera i mešavine u sledećoj vladi, ali nije otvorena u smislu velikih reformi koje treba preduzeti", rekao je Sotiropulos. "Neće biti daljeg prenosa sredstava Grčkoj, osim ako Grčka ne počne da menja osnovne obrasce funkcionisanja penzijskog sistema, ako se oporezivanje ne sprovodi, i tako dalje".

    Devet političkih stranaka je na domak dostizanja praga od tri odsto potrebnih za ulazak u parlament, što komplikuje koalicioni matematiku. Među novajlijama može biti Lafazanisova nova stranka krajnje levice i protivnica štednje "Narodno jedinstvo", i ekscentrični Vasilis Levendis koji opstaje na margini grčke političke scene već decenijama, poznat uglavnom po nepovezanom posleponoćnom oštrom klevetanju političkog establišmenta i zabavnim ispadima na marginalnim TV-kanalima.

    Zlatna zora, osnovana kao malo poznata neonacistička stranka pre tri decenije, na putu je da osvoji treće mesto. Neki analitičari veruju da bi mogla dobiti više od oko 6,0 odsto koliko sada izgleda jer njene pristalice nerado anketarima priznaju svoje opredeljenje. Ta stranka koja je oštro protiv štednje i protiv migranata, mogla bi privući birače ljutite zbog nastavljanja mera štednje po trećem planu pomoći, uprkos to,e što su vođstvo i više desetina članova te stranke pritvoreni radi suđenja zbog mnoštva krivičnih dela.

    Tsiprasov bivši koalicioni partner, desničarska nacionalistička stranka "Nezavisni Grci", lebdi na margini od tri odsto, što znači da može da ne uđe u parlament i uskrati Tsiprasu najpoželjnijeg partnera ako pobedi.

    Nezavisni Grci "plaćaju cenu toga što su bili koalicioni partner vlade koja je doprinela političkoj nestabilnosti tokom 2015. i koalicioni partner u vladi koja je bila potpuno neefikasna u upravljanju ekonomijom", rekao je Sotiropulos.

    U tom slučaju, najverovatniji koalicioni kandidati će biti centristička stranka "To Potami" (Reka) i nekada moćna socijalistička stranka PASOK koja je dominirala grčkom politikom decenijama, ali je doživela raspad glasačke osnove već pre prvog plana međunarodne finansijske pomoći. Ali, pošto obe te stranke imaju malo šta zajedničko u pogledu stavova o merama štednje sa stavovima nekada oštre protivnice štednje Sirize, to bi bila nelagodna koalicija.

    Te dve stranke bi zato najradije delli vlast s Novom demokratijom ako ona pobedi u nedelju na izborima.

    Dva drugi potencijalna ishoda izbora bi bila da nijedna stranka ne dobije dovoljno mesta da formira vladu čak ni udruživanjem s manjim strankama, što bi vodilo do nestabilne manjinske vlade ili novih izbora; ili velika koalicija Nove demokratije i Sirize što je Tsipras u više navrata odbacio.

    Foto: Beta/AP

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE