Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    RSF: Veliki pad Srbije na listi slobode medija

    Srbija je zabeležila pad od sedam mesta u godišnjem Indeksu slobode medija međunarodne organizacije Reportera bez granica (RSF).

    U Indeksu za 2024. godinu nalazi se na 98. mestu, dok je godinu ranije bila 91. na listi od 180 zemalja.

    U izveštaju Reportera bez granica navodi se da su novinari u Srbiji i dalje izloženi političkim pritiscima, a da zločini nad njima ostaju nekažnjeni.

    Iako postoji kvalitetno novinarstvo, nagrađeno za istraživanja kriminala i korupcije, medijski prostor u Srbiji obeležen je raširenim lažnim vestima i propagandom, piše u izveštaju.

    „Ruski propagandni kanal RT (bivši Russia Today) koji je Evropska unija zabranila kao deo sankcija zbog ruske invazije na Ukrajinu, sada ima filijalu u Beogradu pod nazivom RT Balkan“, navodi se u izveštaju i dodaje da „propagandu Kremlja prenose i nacionalni mediji“.

    „U političkoj klimi koja je postala još polarizovanija antivladinim protestima 2023. godine, novinari u Srbiji su često mete napada predstavnika vladajuće elite, koje pojačavaju i određene televizije sa nacionalnom frekvencijom“, piše u izveštaju.

    Bez opšte volje da se situacija popravi

    U izveštaju se navodi da ni političari, ni vladine agencije, uključujući i regulatora za elektronske (REM), koji se sastoji uglavnom od članova koje je imenovala Vlada, nisu bili voljni da poprave situaciju.

    „Pored toga, novinari koji su kritični prema Vladi imaju ograničen pristup intervjuima sa njenim predstavnicima i javnim informacijama“, dodaje se.

    Navodi se i da su novinarke u Srbiji i dalje meta napada i zbog svog posla i zbog pola.

    Iako su uloženi napori da se unapredi bezbednost novinara kroz stvaranje dve radne grupe i crvene linije za medije, novinari u Srbiji su daleko od toga da se osećaju zaštićeno, ocenjeno je u izveštaju.

    U izveštaju Reportera bez granica se navodi da su tužilaštvo i policija u odgovoru na napade na novinare u pojedinim slučajevima dali pozitivne rezultate.

    „Međutim, pravosudni sistem koji se bavi ubistvima, napadima i SLAPP tužbama protiv novinara, tek treba da dokaže svoju nezavisnost i delotvornost u zaštiti slobode štampe“, dodaje se.

    U izveštaju se navodi i da većina medija u Srbiji prihode ostvaruje od reklama i državnih subvencija, a da „pristup i jednom i drugom u velikoj meri kontroliše vladajuća elita“.

    Samo Albanija gora od Srbije

    Medijske slobode u Srbiji dostigle su najniži nivo od kreiranja Svetskog indeksa slobode medija 2002, rekao je u intervjuu za Glas Amerike Pavol Salaj, predstavnik Reportera bez granica za Evropsku uniju i Balkan.

    „Njena ocena i pozicija nisu bili niži u poslednje 22 godine. Taj utisak potrebno je nijansirati, jer smo tokom godina nekoliko puta menjali metodologiju. Ali, mislim da je opšti trend više nego jasan“, istakao je Salaj povodom objave godišnjeg izveštaja o globalnom stanju medijskih sloboda koji na Dan slobode medija objavljuju Reporteri bez granica.

    Salaj je precizirao da je Srbija rangirana na 98. mestu, od ukupno 180 država, kao pretposlednja u konkurenciji svih zemalja članica i kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji. Lošije kotirana od nje je jedino Albanija na 99. poziciji.

    Izvor: Agencije, VoA

    Foto: BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE