A suština štrajka u zapećku
U središtu štrajka prosvetara oprečne informacije iz ministarstva i sindikalnih organizacija o broju škola koje štrajkuju, kao i upozorenje ministra Srđana Verbića da treba pooštriti odnos prema svima koji su u štrajku.
Prema tvrdnjama Ministarstva prosvete, nastave nema u 12 odsto škola, dok sindikati tvrde da je rad obustavljen u 700 škola, a ministar Verbić kaže da je Ministarstvo veoma nezadovoljno zbog obustave rada u pojedinim školama.
Prema njegovim rečima, sindikati su postupili veoma loše pozvavši nastavnike na obustavu rada.On je objasnio da to nije po zakonu, da šteti svima, da su na sebe preuzeli nadležnost da preko medija obaveštavaju da škole ne rade, "što nije njihov posao"…
"Moramo da pooštrimo odnos prema svima koji su u štrajku. Sve direktore ćemo podsetiti na njihove obaveze po zakonu. Oni moraju da vode računa da li je ispoštovan minimum procesa rada u školi", poručio je Verbić, ne precizirajući šta to pooštravanje konkretno znači.
Predstavnici sindikata koji su se okupili na Trgu Nikole Pašića rekli su za B92 da se u Beogradu mali broj škola odazvao pozivu da obustave nastavu, ali da je taj broj u Srbiji daleko veći od onog koji navodi Ministarstvo i da je nastava obustavljena u više od 700 škola. Navode da se još razmišlja o opciji da ne budu zaključene ocene.
Ministarstvo prosvete saopštilo je da je delimična ili potpuna obustava nastave organizovana u 12 odsto škola, odnosno u 212 od ukupno 1.768 škola u Srbiji. U oko 90 odsto škola odvija se nastava, dok u više od polovine škola nema ni skraćenja časova, saopštilo je Ministarstvo.
U saopštenju se navodi da je "potpuna obustava rada predstavlja kršenje prosvetnih zakona, kao i Zakona o štrajku, jer su škole u obavezi da obezbede minimum procesa rada, odnosno časove u trajanju od 30 minuta. Kršenje ovih zakona predviđa individualnu odgovornost".
U izjavi dostavljenoj medijima povodom štrajka provetara, ministar Srđan Verbić kaže da je "mali procenat škola koje su obustavile nastavu pokazao da su nastavnici u Srbiji interes učenika stavili na prvo mesto".
Povodom najava prosvetnih radnika da postoji mogućnost da ne zaključe ocene na kraju polugodišta, Verbić je za RTS rekao da ne može da toleriše da bilo ko ne zaključi ocene.
Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je da je, prema tvrdnji sindikata zaposlenih u prosveti, glavni razlog za štrajk prosvetara to što su 2008. godine neravnopravo tretirani u sistemu prilagođavanja plata.
"Predstavnici sindikata kažu da je glavni razlog što se žale to što su 2008. propušteni u sistemu prilagođavanja plata i zato danas traže prilagođavanje njihovih plata ili jednokratnu pomoć", rekao je Vujović u parlamentu, gde obrazlaže rebalans budžeta i budžet za narednu godinu.
Vujović je istakao da će rešenja u promeni sistema nagrađivanja i uvođenju platnih razreda biti primenjena u najkraćem roku, što će pružiti priliku i osnov da se isprave te nepravde.